В Русе отбелязват 140-ата годишнина на българската дипломация с интересна изложба. Близо 90 заглавия от фонда на библиотеката на Русенския университет разказват за дипломатическите отношения у нас от Възраждането до края на Първата световна война. Като част от събитията, посветени на годишнината, бе представена и книгата на д-р Алека Стрезова от БАН „История на българската дипломация“.
Експозицията включва енциклопедии, монографии и мемоари, сред които се открояват двадесет и трите тома на „Политическа и дипломатическа история на България“ от големия изследовател проф.Георги Генов. „Като водещ ръководител на катедра „Международно право“ в Софийския университет, осъден от Народния съд, излежал години в софийския затвор, по време в затвора е успял да обхване от Възраждането за този 40-годишен период развитието на нашата политика и дипломация“, сподели директорът на Университетската библиотека към РУ Елисавета Недева.
В изложбата са представени още двата тома дневници на Константин Иречек и шестте тома на Симеон Радев, заедно с двете най-четени заглавия от специалистите – мемоарните книги на дипломатите и полковници от резерва на българското разузнаване Петър Воденски и Владимир Константинов, подарени лично от авторите си на библиотеката в РУ. „Интересното е в тези неща, мемоари и енциклопедии са начините, методите, по които се води политическият и дипломатически процес и тези отношения. Официални, неофициални, срещи, конгреси, начини на писане на договори, спазване на правилата за страната приемник, за осигуряване на дипломатически статут и неприкосновеност и от друга страна, посланикът, ненамеса във вътрешните работи“, казва още Елисавета Недева.
Изложбата ще остане подредена в читалнята на библиотеката до Деня на Европа 9 май.