Специализирана полицейска операция на МВР съвместно с Националното тол управление се провежда в страната. Акцията е насочена основно към чуждестранни нарушители на пътя, движещи се по българската пътна мрежа с невръчени или неплатени глоби. Целта е да се постигне по-висока събираемост на наложените санкции и да се ограничи практиката на избягване на глоби от страна на чуждестранни водачи, с акцент към товарните автомобили.
На Дунав мост край Русе в операцията се включиха екипи на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Русе в сътрудничество с представители на Националното тол управление в дунавския град. В рамките на няколко часа в почивните дни в района на пункта контролните органи са установили 70 нарушители, на които са връчили електронни фишове, а 20 от тях са заплатени на място.
Как се извършва проверката и действията на екипите на място:
Системите на ТОЛ управлението засичат в реално време товарни автомобили с дължими санкции;
Екипи на Пътна полиция спират превозните средства и връчват невръчените фишове;
На място водачите имат възможност да платят с ПОС терминал или да получат информация за банков превод.
Ако полицейските служители установят нарушение на място, съставят глоба с фиш. Съгласно последните измененията на ЗДвП, ако водачът не плати на място, се прилага принудителна мярка спрямо него като се сваля номера на автомобила и се отнема свидетелството за регистрация до заплащането на глобата.
Основната цел на предприетите целенасочени действия от страна на органите на реда е да се гарантира по-ефективен контрол върху спазването на Закона за движение по пътищата от страна на чуждестранните водачи и да се повиши събираемостта на наложените глоби.
Очаква се прилагането на мерките да продължи с участието на служители и от други структури на МВР.
ОДМВР – Русе напомня, че никой не е извън обхвата на закона, независимо от гражданството на водача и регистрацията на автомобила, и призовава всички участници в движението по пътищата да бъдат отговорни и да спазват действащите разпоредби.









