124 възпитаници на 14 общински, пет държавни и две частни училища на територията на Община Русе получиха парични награди на стойност от 9490 лв. по програмата за подпомагане на деца с изявени дарби. Те се дават за призови класирания от конкурси в областта на културата, изкуството, науката и спорта – общински и регионални етапи от национални олимпиади, състезания, държавни първенства по различни видове спорт, ученически игри и др.
С едногодишни стипендии в размер на 135 лв. месечно са отличени 9 ученици, от които двама възпитаници на Английска езикова гимназия „Гео Милев“, трима от Математическа гимназия „Баба Тонка”, един ученик от Средно училище „Васил Левски“, един от Средно училище „Христо Ботев“ и двама от Средно училище с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“. Те са завоювали призови места на Националното състезание за речеви и комуникативни умения по английски език, Националното състезание по авиомоделизъм, националния кръг на Олимпиадата по руски език, Националното състезание по математическа лингвистика, Националния шампионат по тласкане на гюле, Държавното първенство по стрелба с пневматично оръжие и Националния шампионат по овчарски скок.
За своите постижения през изминалата година учениците получиха и официални грамоти от кмета на Община Русе Пенчо Милков. Връчването на отличията бе съобразено с наложените противоепидемични мерки и стана на няколко пъти, за да се избегне струпване на много хора на едно място.
Ето и пълен списък на отличените русенски ученици:
Ученици с годишни стипендии (средства от централния бюджет)
- Мария Георгиева Георгиева – АЕГ „Гео Милев“, 9 клас
- Антон Яворов Йотов – АЕГ „Гео Милев“, 11 клас
- Евгений Христофоров Кандур – МГ „Баба Тонка“, 9 клас
- Константин Ивов Георгиев – МГ „Баба Тонка“, 9 клас
- Ния Пламенова Петрова – МГ „Баба Тонка”, 8 клас
- Петър Владимиров Иванов – СУ „Васил Левски“, 9 клас
- Ивелина Пламенова Милкова – СУ „Христо Ботев“, 11 клас
- Николай Ивайлов Иванов – СУПНЕ „Фридрих Шилер“,11 клас
- Йова Димитрова Петрова – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 11 клас
Ученици с еднократно финансово подпомагане (средства от бюджета на общината) 1-5 клас
- Борис Валентинов Недялков – ОУ „Любен Каравелов“, 2 клас
- Борис Веселинов Дрилски – ОУ „Любен Каравелов“, 2 клас
- Калоян Николаев Великов – ОУ „Любен Каравелов”, 5 клас
- Елица Стефанова Стелиянова – ОУ „Олимпи Панов”, 5 клас
- Антон Теодоров Ангеловски – ОУ „Отец Паисий“, 3 клас
- Петя Добромирова Димитрова – ОУ „Иван Вазов”, 4 клас
- Преслава Емилова Алекова – ОУ „Тома Кърджиев“, 5 клас
- Мартин Николаев Николов – ОУ „Христо Смирненски“, 4 клас
- Галин Иванов Ганев- СУ „Христо Ботев”, 5 клас
- Николета Антонова Богданова – СУ „Христо Ботев”, 5 клас
- Константин Кирилов Иванов – СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, 5 клас
- Роан Деянов Гочев – МГ „Баба Тонка”, 5 клас
- Теодор Теодоров Ангеловски – МГ „Баба Тонка”, 5 клас
Ученици с еднократно финансово подпомагане (средства от бюджета на общината) 6-8 клас
- Виктория-Елизабет Симеонова Миткова – ОУ „Братя Миладинови“, 7 клас
- Николай Кирилов Синев – ОУ „Иван Вазов“, 6 клас
- Венелин Мартинов Мирчев – ОУ „Любен Каравелов” , 6 клас
- Веселин Станиславов Грозев – ОУ „Любен Каравелов“, 7 клас
- Габриела Калоянова Илиева – ОУ „Любен Каравелов“, 7 клас
- Дарина Даниелова Даскалова – ОУ „Любен Каравелов“, 6 клас
- Йоана Иванова Иванова – ОУ „Любен Каравелов“, 6 клас
- Марчело Огнянов Петров – ОУ „Любен Каравелов“, 7 клас
- Давид Цветелинов Пасев – ОУ „Никола Обретенов“, 7 клас
- Анелия Недкова Асенова – ОУ „Олимпи Панов“, 7 клас
- Анита Данаилова Петкова – ОУ „Олимпи Панов“, 6 клас
- Ивайла Мирославова Стоянова – ОУ „Олимпи Панов“, 6 клас
- Александра Ивайлова Иванова – СУ „Христо Ботев“, 7 клас
- Борислав Радославов Андреев – СУ „Христо Ботев”,7 клас
- Виктория Преславова Щерева – СУПНЕ „Фридрих Шилер”, 6 клас
- Емилиян Георгиев Георгиев – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 8 клас
- Изел Исметова Камберова – СУПНЕ „Фридрих Шилер”, 8 клас
- Ина Владимирова Димова – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 7 клас
- Кристиян Пламенов Бойков – СУПНЕ „Фридрих Шилер”, 7 клас
- Никола Тихомиров Трифонов – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 6 клас
- Николай Яворов Киров – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 6 клас
- Пресиян Петров Петров – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 7 клас
- Теодор Пламенов Шопов – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 8 клас
- Веселина Георгиева Николова – АЕГ „Гео Милев“, 8 клас
- Александра Пламенова Иванова – МГ „Баба Тонка“, 7 клас
- Александра Пламенова Попова – МГ „Баба Тонка“, 6 клас
- Боян Петров Петров – МГ „Баба Тонка”, 6 клас
- Венцислав Деянов Велев – МГ „Баба Тонка“, 8 клас
- Даниел Климентов Христов – МГ „Баба Тонка”, 6 клас
- Димитър Пламенов Попов – МГ „Баба Тонка“, 8 клас
- Игнат Валери Матеев – МГ „Баба Тонка”, 7 клас
- Йоанна Иванова Русева – МГ „Баба Тонка“, 6 клас
- Ирен Илханова Юсменова – МГ „Баба Тонка“, 6 клас
- Мария Павлова Павлова – МГ „Баба Тонка”, 7 клас
- Павел Лъчезаров Райчев – МГ „Баба Тонка“, 7 клас
- Преслав Митков Тошев – МГ „Баба Тонка“, 7 клас
- Стефан Галинов Милков – МГ „Баба Тонка“, 8 клас
- Тея Пламенова Чобанова – МГ „Баба Тонка“, 8 клас
- Александра Иванова Иванова – НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, 6 клас
- Тонислав Георгиев Георгиев – НУИ „Проф. Веселин Стоянов”, 8 клас
- Теодора Златкова Тодорова – ПГТ „Иван П. Павлов“ , 8 клас
- Виктор Викторов Григоров – СУ „М-р Атанас Узунов”, 8 клас
- Джан Санков Зарков – СУ „М-р Атанас Узунов”, 7 клас
- Джеляйдин Джемайтинов Хюсеинов – СУ „М-р Атанас Узунов”,7 клас
- Ивайло Станчев Георгиев- СУ „М-р Атанас Узунов”,6 клас
- Кирил Валентинов Йорданов – СУ „М-р Атанас Узунов”, 7 клас
- Мартин Ганчев Станев – СУ „М-р Атанас Узунов”, 8 клас
- Мартин Пламенов Пенчев – СУ „М-р Атанас Узунов”, 7 клас
- Преслав Браниславов Пешев – СУ „М-р Атанас Узунов”, 7 клас
- Антон Пламенов Кожухаров – ЧПАГ „Джордж Байрон“, 8 клас
Ученици с еднократно финансово подпомагане (средства от бюджета на общината) 9-12 клас
- Дейвид Теодосиев Пенев – Ученически игри общинско първенство -Награда за най-полезен състезател, волейбол, юноши – СУ „Възраждане“, 9 клас
- Владимир Звездов Маринов – Награда за най-полезен състезател на Ученически игри общинско първенство баскетбол – СУ „Христо Ботев“, 11 клас
- Анна-Мария Пламенова Дялова – Първо място на ДЛШ, Купа България, девойки бокс – СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ , 12 клас
- Виктор Десиславов Димитров – Първо място-Ученически игри общинско първенство тенис на маса, юноши – СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, 9 клас
- Максимилиян Мартин Багдасарян – Ученически игри общинско първенство -Награда за най-полезен състезател, баскетбол, юноши – СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, 12 клас
- Теодора Даниелова Даскалова – Първо място на Рецитал-конкурс „За да я има България“ – СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, 10 клас
- Виктория Шаварш Фентиян – Второ място – ДП по фехтовка, сабя -СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 10 клас
- Денислав Бориславов Димитров – Първо място-Областен кръг на национална олимпиада по география и икономика – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 10 клас
- Ивайло Мариянов Георгиев – Второ място- Областен кръг на олимпиада по история и цивилизация – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 10 клас
- Лора Людмилова Генова – Трето място-НШ по лека атлетика овчарски скок, девойки под 18 г.- СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 11 клас
- Николай Емилов Джамбазов – Второ място- Областен кръг на олимпиада по история и цивилизация – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 12 клас
- Николай Корнелиев Нешев – Второ място- Областен кръг на олимпиада по гражданско образование – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 9 клас
- Преслава Петрова Петрова – Първо място-Областен кръг на олимпиада по немски език – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 11 клас
- Ренета Ивова Маринова – Първо място-Областен кръг на олимпиада по немски език – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 9 клас
- Цветелин Яворов Киров – Първо място- Областен кръг на олимпиада по география и икономика – СУПНЕ „Фридрих Шилер“, 9 клас
- Ерай Бахри Мустафа – Ученически игри общинско първенство -Награда за най-добър разпределител, волейбол – АЕГ „Гео Милев“, 12 клас
- Иван Стефанов Добрев – Трето място-Ученически игри общинско първенство тенис на маса, юноши – АЕГ „Гео Милев“, 11 клас
- Йоана Красимирова Нончева – Трето място- Областен кръг на олимпиада по история и цивилизация – АЕГ „Гео Милев“,10 клас
- Калоян Даниелов Кънчев – Второ място-Ученически игри общинско първенство тенис на маса, юноши – АЕГ „Гео Милев“, 9 клас
- Лиа Александрова Александрова – Трето място- Областен кръг на олимпиада по английски език – АЕГ „Гео Милев“, 9 клас
- Мирая Пламенова Гешева – Първо място- Областен кръг олимпиада по английски език, Първо място- Областен кръг олимпиада по български език и литература – АЕГ „Гео Милев“, 11 клас
- Александър Стефанов Йорданов – Второ място-Областен кръг на олимпиада по английски език – МГ „Баба Тонка“ , 11 клас
- Антонио Георгиев Бончев – Второ място на Областен кръг на олимпиадата по математическа лигвистика и Трето място на Областен кръг на олимпиадата по физика – МГ „Баба Тонка”, 12 клас
- Ванеса Пламенова Петрова – Трето място- Областен кръг на олимпиада по английски език -МГ „Баба Тонка“, 10 клас
- Владислава Дамянова Димитрова -Ученически игри общинско първенство волейбол, Награда за най-добър нападател – МГ „Баба Тонка”, 11 клас
- Вяра Симеонова Симеонова – Второ място-Областен кръг на олимпиада по астрономия – МГ „Баба Тонка“, 9 клас
- Гергана Росенова Стойчева – Второ място- Областен кръг на олимпиада по химия и опазване на околната среда – МГ „Баба Тонка”, 10 клас
- Дебора Бориславова Петрова -Трето място- Областен кръг на олимпиада по физика – МГ „Баба Тонка“, 11 клас
- Десислава Георгиева Ганчева -Първо място- Областен кръг на олимпиада по БЕЛ – МГ „Баба Тонка“ ,11 клас
- Димитър Росенов Чапаров -Първо място-Областен кръг на олимпиада по физика и Второ място-Областен кръг на олимпиада по математика – МГ „Баба Тонка”,11 клас
- Йоана Венелинова Мицова -Трето място-ДЛОП плуване 50 м – МГ „Баба Тонка”,12 клас
- Максимилиан Ростиславов Георгиев -Трето място на Областен кръг на олимпиадата по математическа лигвистика – МГ „Баба Тонка”, 12 клас
- Мартин Ивайлов Стефанов – Първо място- Областен кръг на олимпиада по история и цивилизация – МГ „Баба Тонка“, 10 клас
- Михаела Колева Колева – Първо място- Национална олимпиада по философия, областен кръг – МГ „Баба Тонка”, 12 клас
- Преслав Ангелов Петров – Ученически игри общинско първенство –най-добър реализатор, баскетбол – МГ „Баба Тонка”, 11 клас
- Радостина Радославова Антимова – Второ място-Областен кръг на олимпиада по физика – МГ „Баба Тонка“, 10 клас
- Ралица Димитрова Димитрова – Второ място- Областен кръг олимпиада по биология и здравно образование – МГ „Баба Тонка“, 12 клас
- Рая Пламенова Хайнаджиева – Второ място- Областен кръг на олимпиада по биология и здравно образование – МГ „Баба Тонка“, 10 клас
- Самуил Каменов Димитров – Ученически игри общинско първенство –баскетбол, Награда за най-добър реализатор -юноши – МГ „Баба Тонка”, 12 клас
- Симеон Венциславов Неделков – Първо място-Областен кръг на олимпиада по математика и Първо място – нац. състезание по финансова грамотност – МГ „Баба Тонка”, 10 клас
- Слав Тихомиров Монев – Първо място- Областен кръг на олимпиада по история и цивилизация; Трето място- Областен кръг на олимпиада по география и икономика- МГ „Баба Тонка“, 11 клас
- София Руменова Енчева – Второ място- Областен кръг на олимпиада по биология и здравно образование – МГ „Баба Тонка“ , 12 клас
- Цветелина Емилова Милкова – Трето място- Областен кръг на олимпиада по биология и здравно образование – МГ „Баба Тонка“, 10 клас
- Планимир Анелиев Стефанов -Трето място – ДЛШ и ДЛОП по бокс – ПГ по транспорт, 11 клас
- Али Сунай Махмудов – Второ място-Областен кръг на национална олимпиада по философия – ПГИУ „Елиас Канети“, 11 клас
- Димитър Павлов Петков – Първо място- Областен кръг на олимпиада по история и цивилизация – ПГИУ „Елиас Канети“,11 клас
- Илиана Любенова Илиева – Ученически игри общинско първенство – най-полезен състезател, баскетбол, девойки – ПГИУ „Елиас Канети“,9 клас
- Илона Мирза Иса – Ученически игри общинско първенство –най-добър реализатор, баскетбол, девойки – ПГИУ „Елиас Канети“, 10 клас
- Яна Пенкова Пенева – Трето място на Национален шампионат по планинско бягане – ПГИУ „Елиас Канети”, 10 клас
- Александра Николаева Крумова – Ученически игри общинско първенство – най-полезен състезател, волейбол, девойки – ПГТ „Иван П. Павлов“ , 11 клас
- Вероника Радославова Карамфилова – Второ място-Ученически игри общинско първенство тенис на маса, девойки – ПГТ „Иван П. Павлов“, 11 клас
- Виктория Даниелова Иванова – Трето място- ДП по стрелба пневматично оръжие, девойки – ПГТ „Иван П. Павлов“, 12 клас
- Елица Ивайлова Йорданова – Ученически игри общинско първенство – най-добър разпределител, волейбол, девойки – ПГТ „Иван П. Павлов“, 9 клас
- Ерен Мерал Давуд – Ученически игри общинско първенство –най-добър нападател, волейбол, юноши – ПГТ „Иван П. Павлов“, 11 клас
- Йоана Павлова Бъчварова – Второ място- ДИШ кану-каяк, индивидуално – ПГТ „Иван П. Павлов“, 9 клас
- Светослав Алдинов Александров -Ученически игри общинско първенство – най-добър разпределител, волейбол, юноши – ПГТ „Иван П. Павлов“, 10 клас
- Явора Валентинова Цанева – Първо място-Ученически игри общинско първенство тенис на маса, девойки- ПГТ „Иван П. Павлов“ , 10 клас
- Ясна Петрова Петрова – Първо място на Национален шампионат по планинско бягане – ПЧСУ „Леонардо да Винчи”, 12 клас
- Джан Юмер Махмуд – Второ място- ДИШ кану- каяк, индивидуално -СУ „М-р Атанас Узунов”,10 клас
- Екрем Междин Шабанов -Трето място – ДЛШ по вдигане на тежести – СУ „М-р Атанас Узунов”, 11 клас
- Ерик Еран Невзатов – Трето място-ДИШ кану-каяк, индивидуално – СУ „М-р Атанас Узунов”, 10 клас
- Петър Владимиров Иванов – Първо място-ДП по стрелба с пневматично оръжие момчета и момичета – СУ „Васил Левски“, 9 клас