Цените на торовете са се повишили през последния месец с около 30 %, каза земеделският производител Станимир Станчев. По думите му има заводи за тор, които необосновано са вдигнали цените.
„И тук вече е може би функцията на държавата, където трябва да контролират цени. Регулаторните органи на държавата са по-меки към този момент и затова ние не можем да овладеем това покачване както на торовете, както и на петрола. Тези две основни суровини са базови, ключови. Около 40% от суровините, които ние влагаме, са поскъпнали доста значително. Ако ми зададете въпрос дали ще повлияе това на българския хляб, към този момент няма особено големи такива тенденции, защото зърното е борсова стока и покачването е 5-7% към този момент“, каза Станчев.
Той предупреди обаче, че това не дава сигурност занапред. „Преди година, когато започнах да говоря за предстоящи фалити в сектор зърнопроизводство и земеделие, много хора, които наблюдават сектора, казваха, че това е невъзможно, че ще бъдат локални стопанства. Една година след това вече всички колеги започнаха да говорят открито за фалити. Излезе една статистика, че към този момент 30% от фирмите, които се занимават в сектора селско стопанство, са фалирали. Аз мисля, че този процент ще набъбне следващата година, ако продължаваме с тези темпове“, каза още Станимир Станчев.
В момента секторът работи „на една мъжка чест и мускули“, за да се съхрани и оцелее, като се осланя на поговорката при земеделците, че следващата година ще бъде по-добра, коментира Станчев.








