С бурни аплодисменти и публика на крака завърши представянето на балетния спектакъл „Пепеляшка“ от Държавна опера – Русе на сцената на Националната опера в Букурещ. Гостуването се състоя в рамките на петото издание на престижния Bucharest Opera Festival, който тази година се провежда под мотото „Любовни авантюри“.
Балетната трупа и оркестърът на Русенската опера, под диригентството на маестро Димитър Косев, завладяха публиката с великолепната музика на Сергей Прокофиев и магията на една от най-обичаните приказни истории. Високото художествено ниво на спектакъла, впечатляващата хореография на Наталия Осипова и вдъхновеното изпълнение на артистите превърнаха вечерта в истински празник на балетното изкуство.
Bucharest Opera Festival е сред най-значимите форуми за оперно и балетно изкуство в Румъния. В тазгодишното издание участват над 1500 артисти, музиканти, танцьори и технически специалисти от водещи национални и международни културни институции. Присъствието на Държавна опера – Русе в програмата на фестивала е признание за високия професионализъм и международния авторитет на русенския културен институт.
„ За нас е чест за втора поредна година да представяме българското балетно изкуство на сцената на Националната опера в Букурещ. Изключително сме щастливи от възторжения прием на румънската публика. За нас това гостуване е не само признание за труда и таланта на артистите от Държавна опера – Русе, но и отговорност да представяме достойно българската култура на международната сцена. Успехът на „Пепеляшка“ показва, че българското балетно изкуство има своето заслужено място сред водещите европейски културни форуми. Благодарим на организаторите на Bucharest Opera Festival за доверието и на публиката за топлите аплодисменти, които ще останат незабравим спомен за целия ни екип.“, споделя директорът на Държавна опера – Русе Пламен Бейков. Той определя балетния спектакъл „Пепеляшка“ като специален цвят в конструкцията на цялата програма на фестивала и разкрива, че идеята за новия балетен под на сцената на Русенската опера е взаимствана от Националната опера в Букурещ.
Участието на Държавна опера – Русе в Bucharest Opera Festival е поредно доказателство за значимото място на българската култура на международната сцена и за способността на българските творци да изграждат културни мостове отвъд националните граници.









