През септември 2025 г. тържествено и лично от министъра на правосъдието Георги Георгиев в Русе бе открит Регионален център за правна помощ към Адвокатската колегия в Русе. Той се намира в Съдебната палата, но реално се оказа, че съществува само на хартия. Хората, които се опитват да намерят там обещаната безплатна помощ от адвокати, са излъгани, защото центърът всъщност никога не е работил за изминалите четири месеца и половина. Русе Медиа потърси отговор на въпроса защо това не се е случило.
Каква е хронологията – на 19 септември министърът на правосъдието преряза лентата на новия център. „Русе е поредният областен град, в който съвместно с адвокатските колегии държавата предлага безплатна адвокатска помощ в новия ни център за най-затруднените български граждани – тези, които живеят под прага на бедността. Регионалният център има за фокус домашното насилие, но не изчерпва само тази тема. Гражданите могат да получат консултации по потребителски спорове – например за бързи кредити, пътно-транспортни произшествия, трудови дела с работодател, семейни спорове и други“, заяви тогава министър Георги Георгиев.
Официалната информация от пресцентъра на Министерството на правосъдието бе, че „това е 25-ият Регионален център за консултиране в страната. В него адвокати ще предоставят безплатна правна помощ на граждани от уязвимите социални групи –хората под прага на бедност, деца в риск, пострадали от домашно насилие, от трафик на хора, на търсещи международна закрила, поставени под запрещение, на хората с увреждания, чийто месечен доход не е достатъчен да си позволят адвокат“.
„Въпросът за домашното насилие е централен за нас като общество и няма как да бъде подминаван, защото той е приоритет за Министерство на правосъдието. Затова работата по превенция на домашното насилие е наш приоритет“, заяви още министърът.
Може би за това на табелата на центъра е посочено, че е за жертви на домашно насилие, което противоречи с основната заявка, дадена от министъра.
С въпросния център са ангажирани основно две институции – Адвокатската колегия в Русе и Окръжният съд. Ангажиментът на съда е бил да предостави подходящо помещение за дейността, а на Адвокатската колегия – да определи списък и график на адвокати, които да дежурят в центъра. Съдът е изпълнил своя ангажимент, като стаята трябва да се ползва за нуждите на центъра в дните сряда и петък от 10 до 12 часа,. В останалото време помещението функционира като адвокатска стая, където адвокатите могат да седнат, да четат и да работят по делата си, които са предвидени за съдебна зала за съответния ден.
Проверката на място установи, че стаята е пълна в определеното време за работа на центъра, но само с адвокати по собствените им дела. Стана ясно, че въпросният Регионален център никога не е функционирал по предназначение. Причината – до този момент от Адвокатската колегия не са предоставили списък и график с адвокати, които имат ангажимента да се срещат и да разговарят с граждани в центъра. По информация на Русе Медиа в самото начало е имало някакъв списък, имало е адвокати, които са проявили желание и интерес да помагат, но по неясни причини списъкът не е пуснат в действие и реално не съществува.
Така хората, потърсили възможността за помощ от Регионалния център за правна помощ, се оказват излъгани. Служителите от съда ги пренасочват към Адвокатската колегия, чийто председател – депутатът Златан Златанов, лично преряза лентата заедно с министъра през септември.
От Окръжен съд – Русе обясниха за Русе Медиа, че са изпълнили своя ангажимент и че нямат официални сигнали от граждани за неработещия център. От институцията поеха ангажимент да потърсят контакт с Адвокатската колегия и ръководството й, за да може центърът да заработи реално за гражданите.








