Обстановката в Русенско бързо се нормализира след вчерашния снеговалеж и ураганен вятър, чийто пориви на моменти достигаха над 100 км./ч, съобщи областният управител Драгомир Драганов. Той заяви, че вече няма населени места без ток, вода и телекомуникации. Поради паднали дървета, които скъсаха кабели от електропреносната мрежа, на редица места нямаше ток за по няколко часа – Голямо и Малко Враново, Кошарна, Юделник, Стамболово, Ново село, Смирненски, Долно Абланово и Просена, както и част от Две могили.
По думите на Драганов всички пътища от републиканската и общинската пътна мрежа в региона са проходими при зимни условия. Повече от 20 машини са почиствали от снегонавявания заради вятъра и срещу заледявания през целия вчерашен ден. Движението по пътя между Русе и Варна не е спирано нито за леки, нито за товарни автомобили. На места е имало стеснения от снегонавяванията, които веднага са били разширявани, но пътят е бил проходим през цялата нощ. Не е имало и проблеми при преминаването на Дунав мост, поясни Драганов.
Областният управител Драганов и заместника му Георги Георгиев продължават да следят ситуацията, тъй като утре следобед и в неделя се очаква обилен снеговалеж. Още сутринта се очакват слаби превалявания в региона от дъжд сутринта, което ще доведе до опасност от поледици. Температурата ще се понижава много бързо, като в късния следобед, вечерта и през нощта ще се наблюдава усилване на снеговалежа и вятъра. Обявен е жълт код за силен вятър и оранжев за снеговалежи. Видимостта се очаква да бъде силно понижена, което е изключително опасно при шофиране.
Очакванията са на места в неделя сутринта в региона снежната покривка да достигне между 10 и 20 см. В неделя целия ден температурите ще бъдат отрицателни, като понеделник и вторник се очакват температури под -10 градуса. При необходимост областният управител е в готовност да сформира кризисен щаб и да реагира в най-кратки срокове.









