Система за „интелигентна“ ферма представиха на Иновативното младежко експо, което се проведе в Русенския университет.
„Това са устройства, една система, чиято идея е модулите да са интегрирани и монтирани в животновъдна ферма, като се измерват температура, относителна влажност и въглероден двуокис. Има сензор за измерване концентрацията на амоняк в атмосферата, тъй като това оказва най-лошо влияние върху благосъстоянието на животните. Той е калибриран сензор. Имаме сензор за осветеност и два типа връзка – единият да ползваме wi-fi изградена мрежа, по която да се предават въпросните данни. Имаме дисплей, на който се виждат измерваните параметри. Другият вариант е използването на джипиес антена, като предаваме и записваме данните. Може да се види информацията и на база на тези данни да се изгради една система на управление, с която да се подобрят параметрите в животновъдната ферма“, обясни гл.ас.д-р Снежинка Захариева, която заедно с д-р инж.Йордан Стоев са автори на системата.
Разработката е част от научноизследователската дейност от Националната научна програма „Интелигентно животновъдство“, в която участват близо 80 учени от 10 висши институции, начело с оглавяващия консорциума Тракийски университет – Стара Загора. В Академичния технологичен парк на Старозагорската алма матер ще бъде изградена иновативната смарт-ферма, в която ще заработи и научната разработка на гл. ас. д-р Снежинка Захариева и д-р инж. Йордан Стоев. ННП „ИНТЕ-ЖИВО“ е финансирана от МОН, като се очаква резултатите от научните постижения на програмата да бъдат приложими в практиката и да са в услуга на потребителя.
Представени бяха и други разработки, финансирани по фонд научни изследвания – сензори за оценката на микроклимата в работни помещения, офиси, учебни сгради. Това е свързано с новата директива, която влиза от 2025 г. и задължава да бъдат изградени такива устройства и да се извършва следене на параметрите в подобни помещения. Измерват се озон, фини прахови частици, като системата е свързана с wi-fi и има изградена уеб базирана платформа. Разработен е също универсален блок с който да се осигурява както постоянно токово захранване, така и променливо токово с различни стойности.