Известният литовски пианист Лукас Генюшас прави с дебют на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе. Носителят на награди от конкурсите „Шопен“ и „Чайковски“ ще свири тази вечер като солист с атрактивните музиканти от саксофонния квартет „Сигнум“.
Фестивалната публика ще има удоволствието да чуе програма, изградена от оригинални аранжименти на прочути оркестрови пиеси. Литовският пианист ще се присъедини към четирите саксофона в творбите „Шехерезада“ от Римски-Корсаков и „Рапсодия в синьо“ от Гершуин. Освен тях ще прозвучат „Картини от една изложба“ от Модест Мусоргски и „Симфонични танци“ из „Уестсайдска история“ на Ленард Бърнстейн.
Изпълненията се очакват с огромен интерес, тъй като петимата музиканти за първи път се събират заедно за концерт. До момента са общували само по интернет и едва преди ден са направили първата си съвместна репетиция. Концертът на Лукас Генюшас и „Сигнум“ бе един от първите, за който билетите се разпродадоха преди началото на фестивала.
Музикантите са се срещнали за първи път онлайн по идея на директора на фестивала Ива Чавдарова. Когато „Сигнум“ уточняват програмата за концерта, тя им предлага за солист Лукас. Впоследствие става ясно, че всички имат един и същ мениджър, което улеснява максимално контакта и подробностите. И саксофонистите, и пианистът си допадат бързо, защото споделят едни и същи разбирания за музиката.
„Слушайки музиката на „Сигнум“ в интернет, най-много ме впечатли, че показват не тази страна на саксофона, която забавлява, а имат сериозна интерпретация на пиесите, които изпълняват. Много хора смятат, че музиката е да забавлява, за пианото също има подобни мнения, но не е така. Това, което показваме, е точно обратното – не формата на музиката е важна, а начинът, по който е представена“, казва литовският пианист.
Музикантите от „Сигнум“ са на същото мнение. „Със сигурност не свирим, защото искаме да доказваме на някого каквото и да било. Ние свирим, защото обичаме музиката и изказваме чувствата, които се съдържат в творбите, които изпълняваме. Относно консервативното мислене – търсим си репертоар, обмисляме това, което трябва да свирим, трудно е, но го правим, защото трябва да покажем различното“, споделя Алан от квартета.
Саксофонистите отново ще имат майсторски клас в рамките на фестивала. Това за тях е истинско удоволствие, признават те. „Срещаме тук страшно много таланти, които влагат много труд, готови са да се учат и в същото време са отворени към това да чуят различно мнение. С голяма част от тях поддържаме постоянна връзка в годините и може да се каже, че вече сме приятели. Не е толкова до преподаването, до това да ги научим на нещо, а по-скоро до споделянето – да споделим нашия опит с тях“, казват още четиримата от „Сигнум“.