Студентка от Русе стана най-младата учителка в България. 20-годишната Еси Феимова днес преподава в училището, което самата тя е завършила преди година – ПЧСУ „Леонардо да Винчи“. Мечтата й винаги е била да бъде учител и затова е взела решението да застане от другата страна на катедрата лесно и без колебание.
След няколко месеца като студентка в Нидерландия, русенката решава да се върне у дома, тъй като не се чувства комфортно. „Самата атмосфера не беше моята. Винаги съм мечтала да бъда учителка, да бъда сред децата. Майка ми също е учител и аз съм израснала, гледайки я в класните стаи. И така се случи, че се върнах отново в България поради любов към кариерата и септември месец за първи път влязох в класна стая вече като учител. Естествено, имах притеснения относно това как ще ме възприемат, но смятам, че точно фактът, че съм млада, е най-голямото ми предимство, тъй като лесно мога да се поставя в обувките на децата, което смятам, че те го оценяват“, казва Еси Феимова.
Освен че преподава английски език, тя е и класен ръководител на пети клас. „Много бързо осъзнах колко е вярно това, което учителите казват – как, когато са класни, те се превръщат в нашите втори майки. И аз чувствам абсолютно същата емпатия към тези деца и постоянно ги мисля как са, добре ли са и ги възприемам като първите ми дечица всъщност“, споделя младата учителка. Тя е изключително благодарна за подкрепата, която колегите й показват в училище, защото всички й протягат ръка за помощ и съвет.
В училището, където работи, се радват на младата преподавателка. „Еси Феимова е изключително интелигентен млад човек, мотивиран за работа в училище. Аз винаги съм казвала, че преподавател може да стане всеки, но учителите се раждат. Та това е един млад човек, който наистина се е родил учител. Може би да е наследствено, защото майка й е учител, може би сама е стигнала до извода, че може да бъде учител, но наистина това е един много ценен кадър, млад кадър. В нашето училище от години залагаме на младите хора“, казва директорът на ПЧСУ „Леонардо да Винчи“ Галя Александрова.
Да си учител в България е предизвикателство, което Еси Феимова приема с отговорност. Според нея учителската професия е изключително подценявана. „Тя не опира само до това да влезеш в класната стая, да преподадеш урока и да излезеш. Това е изключително много извънкласна работа също така, подготовката за часовете не става за пет минути, проверката на домашните не става за пет минути. Особено аз бивам много детайлен учител и обичам да давам на децата изключително много фийдбек /обратна връзка/, за да може те да са почувстват сигурни в това, което са научили, това, което са сгрешили, да си намерят пътя. Може би най-голямото предизвикателство е просто да намериш своя път“, казва още русенката.
Докато работи, Еси Феимова продължава и следването си като студентка по английска филология в Нов български университет. Но си има и специална мечта, също свързана с ученето и преподаването. „Винаги съм мечтала да живея и да уча в Кеймбридж, да се реализирам по някакъв начин там – дали като студентка или като професор един ден в бъдеще. Тази мечта, естествено, не е изчезнала в мен и се опитвам да стигна дотам, но засега съм тук“, споделя тя.
еееееее как не писахте , че е там защото майка и е директор! Това си е семеен бизнес в това училище! Жалко!
Майка ѝ не е директор, а учител там. А защо точно това момиче са назначили за учител без необходимито образование, само директорката може да каже.
Очакваме докторите в болниците да ги назначават вече след завършен начален курс, 3 ти клас. То и без това пишат грозно, не им трябва повече. Важното е да имат желание и родители в здравния сектор!
Нагласена работа от всякъде. Това да имаш дете и да си го пратил при хора без квалификации, а и да си плащаш е малоумщина и безумие!