• За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Общи условия за използване на сайта
  • News in Еnglish
11-07-2025
Без резултат
Виж всички резутати
20 °c
Ruse
24 ° сб
28 ° нд
  • Вход
  • Регистрация
Русе Медиа - Новини, Русе
  • Общество
    • Гледна точка
  • Регион
  • Крими
    • Инциденти
  • Избори 2024
    • Политика
      • Местни избори 2023
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
      • Местни избори 2019
      • Европейски избори 2019
  • Любопитно
    • Пътешествия
    • Филми „Европейски маршрути“
  • Култура
  • Здраве
  • Спорт
  • Бизнес
  • От днес
    • Новините вчера
Русе Медиа - За да знаеш повече
  • Общество
    • Гледна точка
  • Регион
  • Крими
    • Инциденти
  • Избори 2024
    • Политика
      • Местни избори 2023
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
      • Местни избори 2019
      • Европейски избори 2019
  • Любопитно
    • Пътешествия
    • Филми „Европейски маршрути“
  • Култура
  • Здраве
  • Спорт
  • Бизнес
  • От днес
    • Новините вчера
Русе Медиа - За да знаеш повече
Без резултат
Виж всички резутати
РЕКЛАМА

Начало » Общество » Позиция: Русенският университет ще продължи съвместните дейности с Тараклийския университет

Позиция: Русенският университет ще продължи съвместните дейности с Тараклийския университет

Гергана Димитрова от Гергана Димитрова
преди 3 години
в Общество
Време за четене:1 мин за четене
4 0
A A
0
58
Споделяния
9
Прочитания
Сподели във ФейсбукСподели в Twitter
РЕКЛАМА

ПОЗИЦИЯ

на Русенския университет „Ангел Кънчев“ относно статута и перспективите за развитие на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, Р Молдова

Русенският университет е силно ангажиран с подкрепа за ТДУ „Григорий Цамблак“ още от периода на неговото създаване през 1994 г. Преподаватели от университета участват в първия сенат на висшето училище, оказва се непрекъсната методическа помощ за развитието на специалности в ТДУ, за кариерното развитие на преподавателите в ТДУ и за изграждане на неговата материална и информационна база.

Свързани статии

Русенският университет избра за нов ректор доц.Десислава Атанасова

Русенският университет избра за нов ректор доц.Десислава Атанасова

преди 5 месеца
563
Наталия Киселова в Русе: Ще проверя ПТП-то, в което замесиха името на депутата Златанов /ВИДЕО/

Наталия Киселова в Русе: Ще проверя ПТП-то, в което замесиха името на депутата Златанов /ВИДЕО/

преди 3 месеца
440

Реален и действен израз на подкрепата за ТДУ от страна на Русенския университет е взетото решение от Академичния съвет на университета през 2016 г. за присъединяване на ТДУ като филиал в структурата на русенското висше училище, както и приетата дългосрочна програма и ежегодни планове за развитието на ТДУ. В тях се включва провеждането на лингвистични практики за ученици и студенти и квалификационни курсове за преподаватели по ПМС 103/1993 г., през които от 2016 година насам са преминали повече от 150 представители на българската общност от Тараклийския район. На библиотеката на ТДУ са дарени голям брой книги на български език за нуждите на научната и художествено-творческата дейност. Финансово е осигурено участието на преподаватели от ТДУ в научни конференции на Русенския университет, както и публикуването на техни трудове. Русенски преподаватели участват в журита на традиционната олимпиада по български език в Кишинев, Молдова. През учебната 2020/2021 г. по ПМС 103 на територията на ТДУ започна обучението на първия випуск студенти на Русенския университет по специалността „Бизнес мениджмънт“, като е заявена готовността на университета да предложи обучение и по други специалности в отговор на потребностите на Тараклийския район, напр. „Компютърни науки“, „Земеделска и транспортна техника“ и др.

В действията си академичното ръководство и академичната общност на Русенския университет се ръководят от категоричната убеденост, че Тараклийският държавен университет е обединяващ образователен и културен център на българските общности в Молдова и Украйна и неговото развитие е от жизнено значение за съхраняване на тяхната българска идентичност, традиции и ценности. Ето защо Русенският университет се ангажира с подкрепа не само на академичното развитие на ТДУ, а и с множество инициативи в полза на българската диаспора от Тараклийски район – съвместни културни и спортни събития, етнофестивали, гостувания на фолклорни състави, изложби и др. Тази многообразна дейност Русенският университет провежда в тясно сътрудничество с ръководствата на Община Русе, Русенска област и подкрепящи политически и неправителствени организации, които винаги са засвидетелствали своята безрезервна материална и духовна подкрепа за българската общност на територията на Р Молдова.

Политиката и стратегическите действия на Русенския университет, насочени към развитието на ТДУ и Тараклийския район, се ползват с пълната подкрепа на Министерството на образованието и науката на Р България. Дълбоката загриженост и дългогодишният стремеж на МОН, на МВнР, на Президентството и други държавни институции за съхраняване и просперитет на българските общности в чужбина и респективно в Тараклийския район намират израз в значителна финансова и ресурсна подкрепа, както и в активни действия за запазване и нормативно гарантиране на самостоятелността на тараклийското висше училище.

Свидетелство за това са резултатите от състоялата се на 07.07.2022 г. в Кишинев среща на експертно ниво между представители на Министерството на образованието и науката – Р България и Министерството на образованието и изследванията – Р Молдова, в която взе участие и представител на ръководството на Русенския университет.

На срещата българските и молдовските участници се обединиха около следните позиции:

  • Съхраняването на езика, културата и традициите на българската общност в Молдова е неотклонен приоритет за двете приятелски страни.
  • От съществена важност за развитието и просперитета на Тараклийския район е високото качество на предоставяното там висше образование, като Русенският университет трябва да продължи реализирането на своята социално отговорна мисия в региона чрез обучението по специалности, съответстващи на неговите потребности.
  • Необходимо е в кратки срокове да бъде подготвено и подписано актуализирано Споразумение между българската и молдовската страна в областта на образованието и изследванията, което да замени съществуващото от 2004 г. и да уреди статута и перспективите за развитие на Тараклийския държавен университет в полза на българските общности в Молдова и съседните страни.

Русенският университет „Ангел Кънчев“ се ангажира да бъде активна страна при подготовката на Споразумението и неговия съгласувателен процес, като се ръководи от респекта към каузата на българските общности в чужбина, респективно в Тараклийския регион, за съхраняване на техния език, култура и традиции, кауза, която съвпада напълно с дългосрочната визия на българската държава за безусловна и действена подкрепа на нашите сънародници в близки и далечни краища на глобалния свят.

Ректор на Русенски университет „Ангел Кънчев“

Академик Христо Белоев

11 юли 2022 г.

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.











РЕКЛАМА
19-годишен без книжка си спретна гонка с полицията в Русе

Моторист загина край Бяла, по предварително инфо – участник във феста

юли 11, 2025
В Бяла: Показаха в реални условия уникална технология за спиране на водопроводен теч без изкоп

В Бяла: Показаха в реални условия уникална технология за спиране на водопроводен теч без изкоп

юли 11, 2025
Почистиха коритото на р.Бели Лом край Кривня, изградиха и диги /ВИДЕО/

Почистиха коритото на р.Бели Лом край Кривня, изградиха и диги /ВИДЕО/

юли 11, 2025
Загиналият водач е навлязъл в насрещното на Русе-Бяла /ВИДЕО/

Увеличават се катастрофите в Русенско: За 6 месеца са ранени 235 души и 4 са загинали

юли 11, 2025
Започва ремонт на Средношколското общежитие в Русе за 4,5 млн.лв.

Започва ремонт на Средношколското общежитие в Русе за 4,5 млн.лв.

юли 11, 2025
  • 9 кандидатки се борят за трите директорски места в детски градини в Русе

    9 кандидатки се борят за трите директорски места в детски градини в Русе

    779 споделяния
    Сподели 312 Tweet 195
  • 10-годишно дете с тротинетка причини катастрофа, пострадало е леко

    506 споделяния
    Сподели 202 Tweet 127
  • Д-р Дачев и д-р Кожухаров остават начело на Белодробната болница и КОЦ-Русе

    685 споделяния
    Сподели 274 Tweet 171
  • Утвърждават пет училища в община Русе като средищни

    317 споделяния
    Сподели 127 Tweet 79
  • 71-годишна жена и двама мъже задържани като наркодилъри в Русе

    316 споделяния
    Сподели 126 Tweet 79
РЕКЛАМА

Намерете ни във Фейсбук

Времето

Ruse, Bulgaria
петък, юли 11, 2025
Clear
20 ° c
54%
8.6mh
33 c 14 c
сб
37 c 18 c
нд
RuseMedia - Новини от Русе
Съдържанието на информационната база данни на РусеМедиа (RuseMedia) и технологиите използвани в нея, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички текстови, фотографски и графични изображения публикувани в базата данни, са собственост на РусеМедиа (RuseMedia), освен ако изрично е посочено друго. ПОЛЗВАТЕЛИТЕ и АБОНАТИТЕ на информационната база данни на РусеМедиа (RuseMedia) се съгласяват да използват информационната база данни на Агенцията съгласно Общите условия за договорите на РусеМедиа (RuseMedia) и действащото в Република България законодателство.

Намерете ни във Фейсбук

Последни новини

19-годишен без книжка си спретна гонка с полицията в Русе

Моторист загина край Бяла, по предварително инфо – участник във феста

юли 11, 2025
В Бяла: Показаха в реални условия уникална технология за спиране на водопроводен теч без изкоп

В Бяла: Показаха в реални условия уникална технология за спиране на водопроводен теч без изкоп

юли 11, 2025
Почистиха коритото на р.Бели Лом край Кривня, изградиха и диги /ВИДЕО/

Почистиха коритото на р.Бели Лом край Кривня, изградиха и диги /ВИДЕО/

юли 11, 2025
  • За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Общи условия за използване на сайта
  • News in Еnglish

© 2023

Здравейте отново!

Sign In with Google+
или

Login to your account below

Забравена парола? Регистрирай се

Стздай нов профил!

Sign Up with Google+
или

Fill the forms bellow to register

Всички полета са задължителни Вход

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Вход
Без резултат
Виж всички резутати
  • Начало
  • Новините днес
  • Новините вчера
  • Общество
  • Регион
  • Избори 2024
    • Политика
      • Местни избори 2023
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
  • Крими
    • Инциденти
  • Гледна точка
  • Култура
  • Любопитно
    • Пътешествия
  • Бизнес
  • Здраве
  • Спорт
  • News in Еnglish
  • За нас
  • Контакти

© 2023