Изправността на спирачната система на автомобила е едно най-важните условия за безопасно шофиране по пътищата, гарантиращо вашата собствена безопасност и тази на другите участници в движението. За да я поддържате в отлично състояние трябва да следите и преглеждате редовно следните елементи на системата:
Спирачни накладки
Те представляват два елемента с фрикционно покритие от материал, който е по-мек от този на спирачния диск. Когато бъде натиснат педала на спирачките, те се притискат към диска, намаляват скоростта му на въртене и водят до спирането на автомобила. Времето, което спирачните накладки издържат зависи от стила ви на шофиране, качеството на изработката им и материала на фрикционното покритие – от 25 000 до 75 000 км пробег.
Могат да са от следните видове
– Органични. Те са евтини, тихи и не износват спирачния диск, но се износват бързо, поради което са подходящи за малки леки коли.
– Нискометални. Те са по-издръжливи от органичните и позволяват на автомобила да има по-кратък спирачен път. Подходящи са за спокойно шофиране.
– Полуметални. Този вид накладки имат високо съдържание на стоманени и медни влакна, и графит. Те са с висока издръжливост на прегряване и се охлаждат по-ефикасно, но могат да повредят повърхността на спирачния диск. Шумни са при спиране и, обикновено, се използват за тежки и спортни автомобили.
– Керамични. Те са подходящи за шофиране с високи скорости по междуградски пътища. Не са шумни и са нежни към спирачния диск. Работят ефикасно при високи температури, но са по-скъпи от другите видове накладки.
Признаци на неизправност на спирачните накладки
Накладките имат механичен или дигитален сензор за износване. Механичните сензори издават звук на скърцане, когато се износят накладките, а дигиталните предават сигнал, който се приема от бордовия компютър и активира индикатор на таблото.
Също така, трябва да следите за:
– необичайни шумове при спиране – стържене или скърцане
– поява на луфт
– удължен спирачен път
– нужда от по-голямо усилие за натискане на педала на спирачките.
Ако ги демонтирате за преглед: изтъняване на накладката под минималната допустима дебелина, повреждане на фрикционното покритие, деформация, неравномерно износване.
Понякога скърцането на накладките може да не е признак на неизправност или неправилен монтаж. То е нормално през първите 200 километра след монтажа им.
Спирачните дискове
Спирачните дискове се монтират върху главината на колелото. Основният фактор за работното им състояние е тяхната дебелина, която не трябва да се допуска да намалява под определен от производителя минимум. Проверявайте тази стойност периодично с помощта на дебеломер и ги сменяйте при нужда.
Други признаци за неизправности на спирачните дискове са ръжда, пукнатини или деформация по повърхността им.
Спирачната течност
Спирачната течност е една от най-важните течности в автомобила, която e директно отговорна за правилното функциониране на спирачната система. Тя се използва в хидравличните спирачни системи, в които под високо налягане, създадено от спирачната помпа, тя оказва натиск върху буталата на спирачните апарати, които от своя страна притискат накладките към дисковете. С увеличаването на налягането на течността се повишава и натискът върху буталата и силата на спиране.
Нужно е да следите количеството на течността в разширителния резервоар – то трябва да е между обозначенията Мin и Маx.
Ако спирачната течност в системата не е достатъчна или липсва поради теч, автомобилът може да е невъзможно да спре. Това е изключително опасно и е сериозна предпоставка за ПТП.
Освен това, трябва да имате предвид, че спирачната течност остарява с времето, дори количеството ѝ да е достатъчно. Причината за това е нейната силна хигроскопичност, което означава, че абсорбира вода дори и от въздуха. При съдържание на 1% вода, тя все още може да изпълнява функциите, но губи антикорозионните си свойства и точката ѝ на завиране се понижава. По време на работа температурата на спирачната течност може да достигне 180-200 °C. Ако течността заври, могат да се образуват въздушни балони в системата, поради които педала на спирачките може да падне до пода без съпротивление.
Можете да проверите качеството на спирачната течност в автомобила си с помощта на електронен тестер, който се потапя в нея.
Признаци, че е нужно да смените спирачната си течност:
– Затруднено спиране, независимо от наличието на достатъчно количество спирачна течност в резервоара.
– Корозия на спирачната система – по спирачните апарати, буталата им, произлизащи от това неизправности на спирачната помпа
– Изтекъл срок на годност – спирачната течност трябва да се сменя на всеки две години
– Видими замърсявания в резервоара за спирачна течност – те могат да са поради доливане на различен вид спирачна течност, която не е била съвместима със старата или заради наличието на твърде голямо количество вода.
Ако сте сменяли елементи на спирачната система като помпата, спирачните апарати или маркучи е задължително да смените и спирачната течност заедно с тях.
Информация за спирачните накладки, взета от autodoc.bg
Информация за спирачната течност, взета от motointegrator.com