Интересна изложба на икони от периода 17-19 век бе подредена тази вечер в Художествената галерия в Русе. Сред гостите на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов, кметът Пенчо Милков, заместник-кметът по образование и култура Енчо Енчев, директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков, директорът на Регионалния исторически музей проф. д-р Николай Ненов, главиницкият епископ Макарий.
Началото на събитието бе дадено от камерния състав на хора при Държавна опера – Русе с диригент Стелияна Димитрова – Хернани, който изпълни няколко църковнославянски акапелни песни със солист Пламен Бейков.
Експозицията включва 38 икони, като три от тях са от фонда на галерията, а останалите тридесет и пет са част от стария иконостас на църквата „Св. Георги” и са предоставени от Русенската митрополия. Иконите от църквата „Св. Георги“ включват изображения от царския ред на иконостаса, от апостолския ред и празнични икони.
Царските икони на Христос Пантократор, Света Богородица, Св. Йоан Кръстител, Св. Георги, Св. Спиридон и Св. Харалампий са рисувани от Захария Цанюв (1811 – 1886), а иконата на Архангел Михаил, е от друг голям зограф от Тревненската школа Йоаникий папа Витанов (1794 – 1854). Негова е и по-малката по размер Исус Христос Вседържител на трон. И двете са от 1843 г.
През ХVІІІ – ХІХ в. тематиката на иконите се обогатява с български светци, умножават се изображенията на Св. Св. Кирил и Методий. Това е и последната икона от царския ред. Автор е Койчо Досев.
Иконите от празничният ред с църковните празници и евангелски събития не са подписани, някои от тях могат да се причислят към творчеството на Захария Цанюв, Димитър Кънчов и представители на Витановската фамилия. Интерес представляват Покров Богородичен на Димитър Кънчов (1808 – 1901), както и по-късната Св. Георги с житийни сцени (1857) от неизвестен зограф.
Произведенията от фонда на Русенската галерия са три. Св. Богородица на трон с пророци от ХVІІ век е впечатляващ образец на иконописното изкуство от това столетие. Богородица Сладкоецелувание от ХІХ век отново е дело на тревненеца Димитър Кънчов. Три Светители свидетелства за високия професионализъм на майсторите от иконописните ателиета в Русия през XIX век.
Експозицията с икони е резултат от ползотворното сътрудничество между църковното настоятелство на храм „Св. Георги“, Русенската митрополия и екипа на Художествената галерия.