За две години регистрираният ръст на преките чуждестранни инвестиции надхвърля 1 млрд. лв., съобщи в Русе зам.-министърът на икономиката Александър Манолев по време на форум „Европа и бизнеса: икономика, младежко предприемачество и трансгранично сътрудничество“, организиран от Предприемачи – ГЕРБ.
По думите му от началото на мандата на правителството общият размер на преките чуждестранни инвестиции е над 5,6 млрд. лв. Според него страната ни има много добри шансове да задържи тези високи нива на инвестиционния интерес и в следващите години. Високи резултати се отчитат и в българския износ, а позитивен факт е, че основният пазар са страните-членки на ЕС.
Конкретно за Русе добър пример е немската компания за автомобилен интериор „Бадер“, която планира да изгради завод и да стартира производството си през втората половина на 2019 г. За следващите две години фирмата обещава да отвори 700 работни места , а след 3-4 години да открие и втори завод на територията на Русе, където да се извършват дейности, свързани с разкрояването на материалите.
Евродепутатът от ЕНП-ГЕРБ Ева Майдел съобщи на свой ред, че България е в Топ 4 на държавите, които са успели да усвоят сериозна сума по плана „Юнкер“. От неговите възможности за финансирате ще се възползват 10 000 малки и средни предприятия.
„Успяхме да осъществим за кратък период благодарение на работата на българските институции, на европейските институции първото европейско информационно звено по плана „Юнкер“ и по европейско финансиране като цяло. То се ситуира във Фонда на фондовете в България, където всеки един български предприемач, микропредприятие, малко и средно предприятие, голямо предприятие, българска институция може да получи техническа помощ и информация как да комбинира европейското финансиране и българското финансиране. Това е първото такова звено, което се случва в Европа. Смятаме, че това е голям успех за българските предприемачи. Звеното започна работа в края на 2018 г. и вече има над 300 компании, които са се възползвали от неговата техническа помощ“, заяви Ева Майдел.
Макар и извън икономиката, тя коментира и темата за Брекзит и предстоящото поредно гласуване на Британския парламент следващата седмица. „Ако парламентът не одобри това споразумение, вероятно отсрочката ще трябва да бъде много по-дълга. Но ЕС ще даде отсрочка само, ако се знае за какво се иска тази отсрочка – за какво е нужна, какво ще предоговаряме, какъв е планът на Великобритания, защото тя имаше повече от две години, в които трябваше да се изготви това споразумение“, каза Майдел.