Народният представител от ПП-ДБ Иван Белчев предостави отговора, който е получил от ДНСК на свое запитване относно строежа на сградата на пл.“Св.Троица“, който влезе във фокуса на общественото внимание напоследък.
Ето какво обобщи Белчев, а най-отдолу публикуваме и целия отговор на ДНСК:
Първоначалната инспекция на жилищна сграда на пл. „Света Троица“ № 3, гр. Русе през юни 2019 г., извършена от служители на общината, не установява отклонения от одобрените проекти и издадените строителни книжа. През 2020 г. Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) – Русе констатира някои несъответствия и дава указания на община Русе да предприеме законосъобразни действия за привеждане на строежа в съответствие и за образуване на административнонаказателни производства, ако е необходимо.
През 2021 г. общинската администрация назначава експертиза, която открива множество отклонения от одобрените инвестиционни проекти. На тази база през февруари 2022 г. зам.-кметът на Русе издава заповед за спиране на строежа, забрана за достъпа и премахване на пет незаконни части от сградата. Заповедта е обжалвана пред Административен съд – Русе от едно от засегнатите дружества. Междувременно от община Русе са правени опити да се връчи актът на всички заинтересувани лица, включително чрез съдействие от органите на МВР.
В края на 2022 г. кметът на Русе разпорежда втора техническа експертиза на сградата. Според нейното заключение, изпълненото строителство отговаря на одобрените проекти и устройствения план. Поради тези нови данни кметът отменя заповедта за премахване като незаконосъобразна (юни 2023 г.). Съдебното производство по обжалване на същата заповед се прекратява, след като актът е формално оттеглен.
През април 2024 г. е отправено искане към ДНСК за обявяване на посочените строителни книжа за нищожни. По смисъла на чл.156, ал.8 от ЗУТ влезли в сила разрешения за строеж не подлежат на отмяна по административен ред. Компетентен орган да обяви нищожност на такива актове е административният съд (чл.145, ал.1 от АПК и чл.215, ал.1 от ЗУТ), а прокурорът има право да подава протест (чл.215, ал.3 от ЗУТ).
Получен е сигнал, че в новопостроената жилищна сграда са изградени „английски дворове“, за които се твърди, че попадат в общинска публична собственост. За да се провери собствеността и да организира оглед на място, община Русе изисква данни от Службата по вписванията и приканва всички собственици да осигурят достъп и документи. Няма данни за по-нататъшни официални действия от страна на общината в ДНСК, така че остава неясно дали е установено нарушение на строителните правила.
Допълнително е констатирано, че в тупика на ул. „Г. С. Раковски“ е изградена настилка от тротоарни павета, водеща до същата сграда. Общината приема, че тази настилка не е „строеж“ по смисъла на ЗУТ и не е част от одобрените книжа за жилищната сграда. Няма основание за административно производство по ЗУТ, но е отправено питане към дирекция „Общинска етажна собственост“ дали това нарушава собствеността на общината. До момента липсва конкретен отговор.
Паралелно с горните жалби, собственици и купувачи от същия имот подават сигнал в Областна администрация – Русе срещу началника на РДНСК Русе, обвинявайки я в неправомерни действия. ДНСК изпраща случая за проверка в своя отдел „Вътрешно-регионален контрол“ и сезира КПКОНПИ, която установява, че няма конфликт на интереси. Няма данни решението на КПКОНПИ да е обжалвано от прокуратурата. Сигналът срещу началника на РДНСК Русе е счетен от ДНСК за опит за натиск във връзка с предприетите контролни действия.
При оспорване на законосъобразността на строителни книжа в съда (което често става чрез прокурорски протест или жалба на заинтересувано лице), съдът може да назначи вещи лица, за да се провери дали издадените актове и реално изпълненото строителство съответстват на закона. В конкретния случай, след като е образувано административно дело в Административен съд – Русе за обжалване на заповед № РД-01-382/15.02.2022 г. (касаеща спиране и премахване на части от строежа), кметът на Русе със заповед № РД-01-3626/04.01.2022 г. е разпоредил извършване на повторна техническа експертиза. С нея са определени вещи лица да проверят на място реалното съответствие на сградата с издадените строителни книжа.
По силата на ЗУТ, контролът върху такива строежи от четвърта категория се осъществява главно от кмета на общината или упълномощени от него длъжностни лица. Затова повторната експертиза е възложена именно с акт на кмета на Русе, а не от ДНСК или МРРБ.
„Остава отворен въпроса дали прокуратурата в Русе ще се възползва от правото си на протест по чл.215, ал.3 от ЗУТ.“, коментира Белчев.