62 деца и ученици от Русенска област са върнати обратно в класните стаи от 15 септември насам. Това сочат данните на Регионалното управление на образованието. Информацията идва на фона на провелата се среща на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система. Срещата се проведе в Министерския съвет днес и бе водена лично от министър-председателя Росен Желязков.
Задържането на децата и учениците в образователната система е обща отговорност – на семейството, училището, институциите и обществото като цяло, посочва главният секретар на Областната администрация в крайдунавския град Ирена Тодорова, която присъства на днешната среща. Водеща роля в процеса на областно ниво имат от Регионалното управление на образованието, Областната дирекция на МВР, Дирекцията за социално подпомагане, както и останалите местни и държавни институции, които от началото на учебната година до момента са посетили над 2200 адреса в региона. Припомняме, че в страната задължителното образование е до 16-годишна възраст и затова в обхвата на системата не влизат учениците от 11-и и 12-и клас.
По данни на Регионалното управление на образованието и към момента в Русенско работят 31 екипа с близо 400 души, като приоритетно предприемат мерки спрямо деца и ученици, които не са записани в детска градина или в първи клас или които са посещавали училище или детска градина през предходната година, но не са записани през настоящата. Особено внимание продължава да е насочено и към превенцията на отпадналите от образователната система през предходната учебна година. Със статус незаписани, за които предстои да се работи и уточнява са 60 деца и ученици, от които 38 деца в задължителна предучилищна възраст. Това означава, че за последните 7 години се наблюдава спад от над 11 пъти по този показател. За сравнение през 2017 година незаписаните деца и ученици са били 422.
Според експерти една от водещите причини за отпадане на децата и учениците е липсата на ангажираност и подкрепа от страна на семейството. Други семейни причини, отсъствия по неуважителни причини и пропуски в обучението също водят до отпадане от образователния процес.
Премиерът Росен Желязков посочи, че благодарение на механизма близо 75 000 деца са върнати в клас и за първи път делът на преждевременно отпадналите деца спадна до около 9%, което поставя България под средното ниво за страните в Европейския съюз. През последните години обаче по този въпрос институциите действат по инерция, доказателство за което е, че предходното заседание на Координационното звено по Механизма се е провело през 2023 година. Сега е моментът да се започне работа, когато учениците са във ваканция, за да може да бъде по-голяма ефективността за следващата учебна година, посочи премиерът Росен Желязков.
Министър-председателят акцентира върху задачите на различните министерства и на областните управители по темата. Всяка област ще има конкретен план за действие, с ясни срокове и ще извършва реален мониторинг на постигането на заложените резултати, като областните управители ще бъдат лично ангажирани с това. Пълна мобилизация ще има и в МВР и областните дирекции на министерството, като задължително ще се проведе национално съвещание по въпроса с конкретни задачи по Механизма.
Същевременно в Министерство на труда и социалната политика съвместно с Министерството на здравеопазването стартира национална кампания за превенция на ранната раждаемост. Министерство на регионалното развитие и благоустройството ще осигури редовно обновяване на Националната база данни „Население“, за да има своевременно отразяване на промените по регистрация. Министерство на образованието и науката ще засили мониторинга върху реалната посе