Цялостно осъвременяване и реконструкция на територията на Лесопарк „Липник“ и превръщане в атрактивна зона за отдих, спорт и забавление – това е задачата на Подробния устройствен план, който ще бъде разгледан на сесията на Общинския съвет-Русе на 13 септември.
Архитектурният проект на арх.Силвия Алексиева и арх.Мария Костадинова оформя две зони – зона за спорт и атракционни съоръжения и зона за масов отдих и културни развлечения. Ето какво се предвижда да има в новата визия на Лесопарка.
Обекти за спорт и развлечение
- Комбинирана спортна площадка – спортно игрище, фитнес на открито, скейтборд и др.– предвидени са три основни спортни площадки, разположени по периферията на зоната. Към тях са предвидени поставяеми обекти за обс– лужване – малък обект за хранене, склад и тоалетни.
- Детски площадки
- Трасе за крос – 2 км в източната част на парка;
- Трасе за зимни спортове /шейни, сноуборд/– в североизточната част на парка;
- Въжен атракцион за две възрастови групи: от 3 г до 12 г и над 12 г;
- Площадки за пикник – три площадки в южната част на гората и една към езерото
- Зона за атракционни съоръжения – на местото на съществуващия зоокът;
- База за корабомоделизъм
- База за масов воден спорт – лодки, колела и др. –на язовир „Липник”;
- Водна спортна база – гребен канал / в язовира/
- Зона за спортен риболов – югоизточния бряг на язовир „Липник”;
- Открит летен басейн с обслужващи обекти – в най- югозападната част на територията край езерото и възможност на голямата южна спортна площадка.
- Оборудване на 2 атрактивни лодки /с теми от приказки/ в малкото езеро за деца до 12 г.
Обекти за културни развлечения
- Летни открити амфитеатри – предвидени са два основни обекта – голям амфитеатър източно от съществува– щия паркинг в централната част и по-малък – край малкото езеро
- Открита площ за културни развлечения и забави – в най-отдалечената югозападна част, позволява организирането на прояви с по-масов характер и бивак
- Понтони за забави и атракции – предвидени са три плаващи платформи за културни изяви и атракции в съчетание с ефектно осветление и звук
- Горска класна стая
- Информационен видео център – за представяне на растителния и животински свят в гората, позволява прилагането на съвременни технологии за информация и образование
Характерни обекти
- Зоокът – приемна сграда, покрити площи, скла– дове. Предложено е преместване на терена на зоокъта в западна посока и разширяването му до 50 дка.
- Параклис – в централната част, до главната пешеходна зона
Преместваеми увеселителни обекти
- Зона за атракциони – за сезонно ползване на местото на съществуващия зоокът.
Монументално-декоративни елементи
Проектът предвижда реконструкция на съществуващите чешми и скулптурни групи към тях като се възстанови „Черното“ момиче по архивни документи;, изграждане на водосток в езерото до язовир „Липник”, нови мостови съоръжения за връзка на нивата при значителна денивелация, понтони с ефектно осветление. Цялостната композиция на парка ще бъде завършена с пластични композиции към откритите летни сцени, малки градински пластики .
ЕТАПИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ
Проектанският колектив предлага пет /5/ етапа за реализация на Зоната/ приложена е схема/.
Първи етап: Районът около голямото езеро, на изток и запад от него по брега на язовира;
Втори етап: Централна част на Лесопарка с главната алея, амфитеатри, параклис и други и частта в източна посока;
Трети етап: Южния терен в границите на парка с голямата спортна площадка;
Четвърти етап: Теренът в западна посока от втори и трети етапи с атракционния комплекс;
Пети етап: Западно от четвърти етап със зоологическата градина и брега на язовира.
Ако средствата на общината позволяват, в т.ч. и общинско-частно партньорство, могат да се реализират и повече от един етап едно– временно. Етапите са предложени съгласно степента на значимост на предложените обекти и инфраструктурни проекти.
Посочени са терени за изграждане на обекти като бъдещ етап на реализация – Хотелски комплекс с висока категория и Къмпинг – бивак. Изграждането на тези обекти е свързано с промяна на предназначението на земята, за което все още не съществува необходимата устройствена основа – предвиждане на Общия устройствен план на Община Русе /ОУПО/.