Корабоплаването по Дунава в критичните участъци ще бъде обезопасено, след като Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на р. Дунав започна да удълбочава коритото в проблемните райони. Подобна драгажна дейност се прави за първи път в българо-румънския участък, а целта е корабите да преминават безпрепятствено, без да се налага да изчакват или да намаляват товарите си.
След направени измервания в три от критичните участъци – край Белене, Вардим и Батин, ИАППД започна работа край остров Вардим, където е ситуацията е най-сложна. Ваденето на пясък се извършва от две самоходни смукателни драги, като целта е дълбочината на плавателния канал да бъде минимум 2 метра и половина.
Драгирането трябва да възстанови дълбочините, които са препоръчани от Дунавската комисия. Основните дейности включват изземване на отложени наноси по фарватера и депонирането им в близост до българския бряг.
Предстои ИАППД да закупи и собствено драгажно оборудване, за което са осигурени над 20 млн.лв. европейски средства. То ще включва драга, тръби за транспортиране на наноси, шалан, понтон и маневрен кораб. Проектът „Модернизация и оптимизация на дейностите по рехабилитация на корабоплавателния път в общия българо-румънски участък на река Дунав чрез доставка на оборудване“ е финансиран по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014 – 2020 г.
С новодоставеното оборудване Агенцията ще осигурява целогодишно използване на плавателния път на реката и ще изпълнява ефективно поетите ангажименти за поддръжка на фарватера в българския участък. Очаква се да се постигне по-лесен достъп до речните пристанища, повишена безопасност на корабоплаването и увеличаване на товарооборота в резултат от подобрените параметри на фарватера.