По линия на противодействието и разпространението на наркотични вещества и на райски газ работят всички структури с полицейски правомощия в МВР, информира служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков при изслушване в парламента. То бе по искане на ПГ „Продължаваме промяната-Демократична България“ относно контрола върху разпространението на наркотичното вещество хексахидроканабинол в нагреваеми устройства, храни и на райски газ на територията на страната ни.
Министър Илков изтъкна изключително добрите резултати през 2024 г. на полицейските операции за противодействие на този вид престъпления.
В края на м.г. на територията на няколко областни дирекции – Варна, Добрич, Бургас, Шумен, Враца и Русе, се проведе полицейска операция, при която бяха установени 74 кг. хексахидроканабинол, 4014 капсули течност за вейпове, от които 734 са с установено наличие на наркотично вещество, 1717 вейп устройства, от които 808 бяха с наркотична субстанция. Бяха задържани над 10 лица на възраст между 18 и 55 години, припомни Атанас Илков.
Важно е да се отбележи, че сайтовете за разпространение на различни вещества, стоки и продукти се регистрират не само на територията на България, в повечето случаи проверките показват, че става въпрос за компании, които се регистрират в чужбина и осъществяват дейности чрез платформи извън страната, информира Илков. По думите му близо 30 сайта, свързани с противоправна търговска дейност, са били премахнати през миналата година. Към настоящия момент се следяла дейността на над 20 интернет сайта, срещу които при необходимост за преустановяване на престъпна дейност ще се предприемат действия за тяхното незабавно снемане от социалните мрежи.
Характерното за вноса на веществата, предназначени за създаване на течности за вейпове и райски газ, е, че често се поръчват и внасят от отвън и впоследствие се разпространяват от профили, интернет магазини, обясни министърът. При получаване на сигнали и информация за дейности, забранени от българското законодателство, дирекция „Киберпрестъпност“ към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) предприема и започва незабавна проверка и, когато се установи подобна дейност, се предприемат действия за премахване или ограничаване съдържанието в рамките на правомощията и в координация с установените международни партньорски механизми, разясни Илков. Той добави, че дирекцията работи и с другите компетентни държавни органи – Комисията за защита на потребителите, Министерството на здравеопазването, Агенция „Митници“ и др.