В навечерието на Новогодишните празници започна усилено търсене на дрянови клонки. Част от русенци искаха да спазят традицията късметът в баницата да е определен от броя и конфигурацията на пъпките, на други пък им трябваше пръчка с разклонения за сурвакница – както за сурвакане за здраве в първия ден на Новата година, така и за поставена на учениците задача да изработят през ваканцията своя сурвакница.
Обикновено дрян може да се намери на Кооперативния пазар, но днес клонки се появиха и пред Градските хали. За съжаление търговията с тях е на приливи и отливи, тъй като екипи от НАП минават да следят за нерегламентирани продажби.
Клонка дрян се продава за 2 лв., като търговецът обясни, че дрянът трудно се намира в Русенско, а този е от землището на село Щръклево. Някои от хората коментираха, че цената е много висока, но въпреки всичко ще си вземат, за да да спазят традицията. Други се отказваха, като обясниха, че ще се спрат на варианта късметът да бъде определен с листчета в парчетата баница.