Години наред сградата на Клуба на дейците на културата в Русе се нуждаеше от ремонт. Проблемът беше, че Община Русе е съсобственик с частно лице, а освен това сградата е паметник на културата и каквото и да се реши да се прави, трябва да има проект и задължително съгласуване с Министерството на Културата.
Какво обаче се случи с КДК и как така изведнъж се оказа ремонтиран, боядисан и освежен в частта си, на която собственик е частното лице? Засега не е съвсем ясно дали дейностите са извършени с необходимите съгласувания и разрешения и дали общината е в течение.
/Във видеото сме се опитали да представим хронологията във времето от последните 5 години. През 2019 година тогавашният гл. архитект на града инж. Живка Бучуковска разяснява, че общината има готовност, но ремонтът няма да се случи скоро. Изтъква и причините и обяснява сложността на ситуацията/.
В началото на 2023 г. в имота започна ремонт. От поставената тогава информационна табела стана ясно, че собственикът ще изгради в своята част механа/ресторант. Интересното е, че достъпът до въпросната механа става през коридор със стенописи, който е част от паметника на културата.
С цел предстоящото откриване на заведението и за да може да се приемат бъдещите посетители, коридорът е ремонтиран и стенописите са възстановени. Не е ясно дали са работили реставратори. Във видеото можете да видите как е изглеждал преди и как е направен към днешна дата.
В момента текат довършителните дейности по ремонт дървената врата, която е към улицата. За другата, която е на срещуположната страна на коридора, е взето становище от специалист как би трябвало да бъде направена.
Най-важният въпрос обаче е дали интериорът със стенописи в паметник на културата е направен в съответствие с изискванията. Но поне изглежда по-добре, отколкото когато се рушеше.