• За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Общи условия за използване на сайта
  • News in Еnglish
27-06-2025
Без резултат
Виж всички резутати
22 °c
Ruse
24 ° сб
23 ° нд
  • Вход
  • Регистрация
Русе Медиа - Новини, Русе
  • Общество
    • Гледна точка
  • Регион
  • Крими
    • Инциденти
  • Избори 2024
    • Политика
      • Местни избори 2023
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
      • Местни избори 2019
      • Европейски избори 2019
  • Любопитно
    • Пътешествия
    • Филми „Европейски маршрути“
  • Култура
  • Здраве
  • Спорт
  • Бизнес
  • От днес
    • Новините вчера
Русе Медиа - За да знаеш повече
  • Общество
    • Гледна точка
  • Регион
  • Крими
    • Инциденти
  • Избори 2024
    • Политика
      • Местни избори 2023
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
      • Местни избори 2019
      • Европейски избори 2019
  • Любопитно
    • Пътешествия
    • Филми „Европейски маршрути“
  • Култура
  • Здраве
  • Спорт
  • Бизнес
  • От днес
    • Новините вчера
Русе Медиа - За да знаеш повече
Без резултат
Виж всички резутати
РЕКЛАМА

Начало » Любопитно » Първо чудо след освещаването на иконата в скалната обител в Красен /ВИДЕО/

Първо чудо след освещаването на иконата в скалната обител в Красен /ВИДЕО/

Гергана Димитрова от Гергана Димитрова
преди 3 месеца
в Култура, Любопитно, Общество
Време за четене:1 мин за четене
299 3
A A
0
246
Споделяния
703
Прочитания
Сподели във ФейсбукСподели в Twitter
РЕКЛАМА

Много хора с върбови клонки се стекоха край въжения мост при река Русенски Лом в село Красен, където бе изнесена иконата на Исус Христос. Както Русе Медиа писа, доброволци създадоха пътека до светата обител, обитавана през 13 век от монах-исихаст, лекувал местните.

Иконата на Исус Христос Пантократор бе осветена от свещеник от Русенската митрополия, след което всеки желаещ имаше възможността да се докосне до нея, да я целуне и да бъде поръсен със светена вода.

Мъже в народни носии пренесоха на ръце иконата, нарисувана върху тежка 200-годишна дървена врата, до скалната обител. Тя бе поставена в нишата, където много от хората запалиха свещичка на това свещено място и се помолиха, както и се полюбуваха на красивата панорама към село Красен и Поломието. Според организаторите мястото с множество кръстове е силно енергийно и зарежда вярващите.

Свързани статии

Младежи на 15, 16 и 18 години са пострадали в тежка катастрофа в Русе /СНИМКИ/

Младежи на 15, 16 и 18 години са пострадали в тежка катастрофа в Русе /СНИМКИ/

преди 3 месеца
18.1k
Бебе-рекордьор се роди в АГ-комплекса на УМБАЛ „Канев“-Русе

Бебе-рекордьор се роди в АГ-комплекса на УМБАЛ „Канев“-Русе

преди 5 месеца
12.7k

Малко след освещаването на иконата и поставянето й в нишата, се случи и първото чудо. 81-годишна жена, която получи здравословен проблем и бе със спряло дишане, бе върната към живот, след като бе реанимирана продължително на място в подножието на скалата. Хората не вярваха, че силата на това място ще допусне някой да си отиде точно тук, на Лазаровден, и молитвите им бяха чути. До идването на Спешна помощ жената вече дишаше отново, след което медиците поеха грижите за нея.

Сред присъстващите в Красен бяха Васил Василев, който е изографисал иконата, и уредникът от Регионалния исторически музей-Русе Евгени Георгиев. Васил Василев е бил дълги години дипломат в чужбина, а вече като пенсионер живее в района. Да рисува икони е негово хоби, като винаги ги е дарявал. Случайна среща с доброволците и енергията на мястото се превръщат в повод за новата му творба – копие на оригиналната икона на Христос Пантократор, която да бъде поставена в скалната ниша. Най-голямото предизвикателство е било размерът й – 2х1 метра, тъй като досега е рисувал само малък формат. Отнело му е две седмици работа, но има усещането, че е било на един дъх.

„Нарисувах я с чисто съзнание, че правим нещо добро за местни хора, които обичат своя район. Първоначално идеята беше да се постави Богородица, но аз като видях това място, то е твърде силно, твърде сурово, стига се по едни скали и ми се стори, че е по-уместно да бъде някакъв мъжествен образ. Затова подбрахме образа на Христос Пантократор, Христос Всесъдържец. Това е копие на икона, която се намира в манастира „Св.Екатерина“ в Синай и е най-старото изображение на Христос Пантократор от 14 век. Нарисувана е по поръчка на императора от византийски иконописец. Тя е много силна, погледът на Христос е внушаващ – с едното око строгост, с другото око доброта, и има нещо много специално в излъчването в тази икона и затова се спряхме на този образ“, разказва Васил Василев.

Уредникът от музея Евгени Георгиев споделя, че долината на Ломовете е известна с множество пещери и скални ниши, използвани от прастари времена и особено през Средновековието. Тук е най-големият брой скални манастири в България, като най-известните са Ивановските скални църкви и Басарбовския манастир. „Има и такива, които излизат с течение на времето. Такъв е случаят в село Красен – скална килия до тяхното село. Миналата седмица случайно разговаряхме с жителите на селото, питаха дали може да се сложи икона. Но тук ги няма издълбанията, които да показват, че става въпрос за храм. Въпреки че е килия, нека да сложат. Чудесна инициатива, стига да няма къртене и посегателство върху скалата и обекта. Похвално е, много труд е положен“, казва Евгени Георгиев.

Той разказва, че около Красен има много скални манастири, а навремето е имало и църква, която е била разрушена по комунистическо време заради разширяването на бившия Гъбозавод. Но една от интересните истории е свързана с важна личност, духовен и политически водач от Средновековието – Свети патриарх Йоаким Първи.

„В неговото житие е написано, че той, идвайки от Света гора, се заселва и живее в пещерите в близост до крепостта Красен. Това не е днешното село, а крепост отгоре върху скалите, но в непосредствена близост. Било е голям средновековен български град, щом фигурира в писмени източници. Йоаким издялква малка църквичка и живее там с трима свои ученици и тук се среща с българския цар Иван Асен Втори, започва и тяхната духовна връзка. Царят го дарява с много злато, което той използва за създаването на Ивановския скален манастир, на който става пръв игумен, а на по-късен етап вече се стига и до извоюването от двамата на самостойна българска Патриаршия и Йоаким става първият български патриарх“, разказва историкът.

В последните години се наблюдава положителна тенденция към популяризирането на интересните места в Поломието. Различни дружества, приятели, доброволци или фирми прокарват маршрути, поддържат ги, почистват ги и ги косят, слагат табелки и част от тези свети обители влизат в рамките на тези туристически маршрути.

 

1 от 20
- +
РЕКЛАМА

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Назад

Кметът Пенчо Милков откри Държавното първенство по карате шинкиокушин в Русе

Напред

Над 100 деца от Русе направиха цветни къщички за птици

Напред
Над 100 деца от Русе направиха цветни къщички за птици

Над 100 деца от Русе направиха цветни къщички за птици

Опашки за върбови клонки се извиха пред храмовете за Цветница /ВИДЕО/

Опашки за върбови клонки се извиха пред храмовете за Цветница /ВИДЕО/

Талантите на „Артистисимо“ с две награди от фестивала „Театър в движение“

Талантите на "Артистисимо" с две награди от фестивала "Театър в движение"

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.











РЕКЛАМА
Арестуваните полицаи в Русе работели конспиративно – с жестове и мимики, не пипали парите

Арестуваните полицаи в Русе работели конспиративно – с жестове и мимики, не пипали парите

юни 26, 2025
Съдът в Русе изпрати наркодилър на фентанил и метаамфетамин в затвора

Пътните полицаи от Русе, задържани за подкупи, остават в ареста

юни 26, 2025
Деца от Мартен, Сандрово и Николово показаха своите знания за безопасното движение по пътищата

Деца от Мартен, Сандрово и Николово показаха своите знания за безопасното движение по пътищата

юни 26, 2025
Двама русенци влязоха в ръководството на Българската федерация по тенис

Двама русенци влязоха в ръководството на Българската федерация по тенис

юни 26, 2025
Русе празнува Деня на Дунав с изложба, концерт и доброволческа акция

Русе празнува Деня на Дунав с изложба, концерт и доброволческа акция

юни 26, 2025
  • Арестуваните полицаи в Русе работели конспиративно – с жестове и мимики, не пипали парите

    Арестуваните полицаи в Русе работели конспиративно – с жестове и мимики, не пипали парите

    1162 споделяния
    Сподели 465 Tweet 291
  • Христо Белоев-внук зарадва тази сутрин председателя на Общинския съвет в Русе

    748 споделяния
    Сподели 299 Tweet 187
  • Младен Ганчев се оттегля в знак на протест от спорта и баскетбола в Русе

    209 споделяния
    Сподели 84 Tweet 52
  • Кметът Мариета Петрова – за решаването на проблемите в Две могили и проектите /ВИДЕО/

    187 споделяния
    Сподели 75 Tweet 47
  • След побой пред училище в Русе: Кмет, МВР и РУО реагират срещу агресията /ВИДЕО/

    703 споделяния
    Сподели 281 Tweet 176
РЕКЛАМА

Намерете ни във Фейсбук

Времето

Ruse, Bulgaria
петък, юни 27, 2025
Clear
22 ° c
53%
11.9mh
31 c 18 c
сб
29 c 17 c
нд
RuseMedia - Новини от Русе
Съдържанието на информационната база данни на РусеМедиа (RuseMedia) и технологиите използвани в нея, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички текстови, фотографски и графични изображения публикувани в базата данни, са собственост на РусеМедиа (RuseMedia), освен ако изрично е посочено друго. ПОЛЗВАТЕЛИТЕ и АБОНАТИТЕ на информационната база данни на РусеМедиа (RuseMedia) се съгласяват да използват информационната база данни на Агенцията съгласно Общите условия за договорите на РусеМедиа (RuseMedia) и действащото в Република България законодателство.

Намерете ни във Фейсбук

Последни новини

Арестуваните полицаи в Русе работели конспиративно – с жестове и мимики, не пипали парите

Арестуваните полицаи в Русе работели конспиративно – с жестове и мимики, не пипали парите

юни 26, 2025
Съдът в Русе изпрати наркодилър на фентанил и метаамфетамин в затвора

Пътните полицаи от Русе, задържани за подкупи, остават в ареста

юни 26, 2025
Деца от Мартен, Сандрово и Николово показаха своите знания за безопасното движение по пътищата

Деца от Мартен, Сандрово и Николово показаха своите знания за безопасното движение по пътищата

юни 26, 2025
  • За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Общи условия за използване на сайта
  • News in Еnglish

© 2023

Здравейте отново!

Sign In with Google+
или

Login to your account below

Забравена парола? Регистрирай се

Стздай нов профил!

Sign Up with Google+
или

Fill the forms bellow to register

Всички полета са задължителни Вход

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Вход
Без резултат
Виж всички резутати
  • Начало
  • Новините днес
  • Новините вчера
  • Общество
  • Регион
  • Избори 2024
    • Политика
      • Местни избори 2023
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
  • Крими
    • Инциденти
  • Гледна точка
  • Култура
  • Любопитно
    • Пътешествия
  • Бизнес
  • Здраве
  • Спорт
  • News in Еnglish
  • За нас
  • Контакти

© 2023