Превозвачи се оплакват от порочна практика на границата с Румъния. Те се съмняват, че кантарите на Дунав мост в Гюргево се манипулират, за да отчитат несъществуващо претоварване. Поредният случай е от днес, а транспортните фирми споделят, че става дума за системен проблем.
Въпросният камион с нишесте е пътувал от България за Германия, когато след преминаването на Дунав мост изведнъж се е оказал претоварен с над 100 кг.
„Тук всичко е наред на нашия кантар, а на румънска страна ни дава претоварване с над 100 кг, което само по себе си няма как да се случи, тъй като камионът е теглен веднъж на товарния адрес, после е теглен на българския кантар на границата и не е имало никакви проблеми. Това води до глоба, която при всички тези проблеми, които има транспортният бранш последните години, не можем с лека ръка да пренебрегнем и да платим“, казва съдружникът в транспортната фирма Георги Иванов. И обяснява, че камионите им винаги са с поне по 1 тон по-малко от допустимата граница от 40 тона.
Проблемът е, че няма кой да извърши конкретна проверка на момента, за да се установи истината. Управителят на фирмата Надя Иванова е поискала от румънците да мине и на втория кантар, след като плати глобата, но това е било отказано. „Всъщност румънците ни разрешиха да минем, но на същия кантар. Идеята не е да минем на кантара, който е манипулиран, а на съседния, който би трябвало да е изряден. Отказаха ни“, обяснява тя.
Консулът ни в Букурещ е откликнал на проблема, но за съжаление единственото, което може да направи, е да даде съвет. „Процедурата е бавна, тромава, а аз искам на момента на извършване на нарушението то да бъде и доказано. Няма към кого да се обърнем в случая, платихме си глобата, камионът продължи, но въпросът трябва да бъде решен за в бъдеще , защото това не са единични случаи. Тези проблеми ги имат всички транспортни фирми. Това не е нещо, което се случва от днес за утре, превозвачите много добре знаят за какво става въпрос от румънска страна от кантарите“, казва Надя Иванова.
Манипулирането на кантара не е само за българските камиони. След тира с нишесте за претоварване са глобени още три камиона, които на излизане през Дунав мост са били редовни. „Турските колеги казаха, че те са минали два пъти кантар – веднъж, като са влизали в България, пропътували са целия маршрут, стигнали са дотук. Тук ги мерят на българската граница отново без проблем и в Румъния са претоварени. Няма как да стане това нещо“, разказва Надя Иванова.
Според хора от бранша румънските кантари се манипулират, за да се искат от шофьорите пари на ръка. Повечето фирми се притесняват да дадат гласност на този проблем и са принудени или да си платят на ръка, или да си платят глобите, като не надяват да не им се случва отново.
Потърпевшите превозвачи от днес са категорични, че ще оспорват глобата. Те са изискали документ от претеглянето на камиона на българската граница и ще съпоставят с този от румънската граница, за да се види разликата. „Освен това и на товарен адрес също сме изискали да ни изпратят схемата на товарене, начина на товарене и кантарът какво е показал, след като сме излезли от завода, така че нещата ще се видят. Те са лесно доказуеми, въпросът е дали ще се намери някой, който да им обърне внимание и да вземе отношение по проблема“, казва управителката на фирмата.