175 специалисти, работещи с подрастващи от всички осем общини в Русенско участваха в 15 информационни сесии, насочени срещу детското насилие,. В обучителните семинари, целящи да представят доказано работещи практики за превенция и защита, участваха полицаи, социални работници, учители, както и представители на местната власт.
Те имаха възможността освен да присъстват на теоретични лекции, да участват и в решаване на реални казуси, свързани най-вече с ранно разпознаване на белезите на емоционално и физическо насилие и съответно последващата комуникация с потърпевшите деца. Участниците в инициативата се запознаха и с добри практики, прилагани в Германия, като техният фокус беше върху груповите дискусии, ролевите игри и възпитаването на самочувствие и емпатия в младите хора.
„Да работим за превенцията на детското насилие означава преди всичко да изградим среда, в която всяко дете се чувства видяно, чуто и защитено, както и да информираме обществото за тежките последици от насилието над деца и същевременно да дадем гласност на техните страхове“, сподели председателят на Управителния съвет на Клуб „Отворено общество“ – Русе Даниела Янева.
Дейностите са се реализирали през последните два месеца и са част от проекта „Нова перспектива“, който се изпълнява от Клуб „Отворено общество“ – Русе и е в рамките на проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция, и отговор на насилието над деца, и овластяване на жертвите и е съфинансиран от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Проектът се реализира съвместно с Областна администрация – Русе, сдружение „Ателие за креативни идеи“ – Русе и Асоциацията на християнските младежки села в Германия (CJD).
През следващите месеци особено внимание ще бъде обърнато на дискусиите по проблема, като акцент ще бъде поставен върху работата с уязвими групи и младежи между 13 и 19 години. През новата учебна година ще се проведат срещи с ученици и ще се наблегне на възможностите за решаване на конфликти между подрастващите.