Концесионерът на подлеза на Печатни платки е поискал удължаване на договора за концесията, но предложението, което прави председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, е искането да получи отказ. Същият този концесионер – Иво Иванов, е човекът, който смути една от сесиите на местния парламент с нападки срещу кмета Пенчо Милков. Подобно искане бе направено и преди 2 години, но тогава отново съветниците гласуваха против.
Акад.Белоев подробно е обосновал мотивите за отказа. Ето какво се казва в докладната:
В Общински съвет – Русе е постъпила молба от ЕТ “Иво Иванов-Ивона“, представляван от Иво Иванов за удължаване срока на концесионен договор поради ограничения, наложени от пандемията COVID-19, в която иска да бъде удължен същия с период от 24 месеца и 17 дни, съответстващ на обективно затруднения период на изпълнение, породен от COVID-19 . Като основание за исканото удължаване е посочен чл.307 от Търговския закон. Към молбата не са приложени доказателства.
С писмо от Председателя на Общинския съвет изх.№ ОбС-717/04.06.2025 г представляващия ЕТ “Иво Иванов-Ивона“, е уведомен, че не са налице основанията, посочени от него за удължаване на срока, но същият желае компетентният орган – Общински съвет Русе да се произнесе по молбата му.
Между Община Русе, представлявана от тогавашния кмет Димитър Калчев, в качеството й на концедент и ЕТ “Иво Иванов-Ивона“- концесионер, на 16.10.2000 г на основание чл.73 ал.1 от Закона за общинска собственост, чл.33. ал.1 от Наредба 10 за условията и реда за предоставяне на концесии от Общински съвет Русе и в изпълнение на Решение № 758/28.05.1999 г на Общински съвет Русе е сключен Договор № 1/16.10.2000 г за предоставяне на концесия „Довършване изграждането на подлезите на централните магистрали на територията на гр. Русе и привеждането им във вид удобен за експлоатация“. Срокът на договора е 25/двадесет и пет години/.
Искане на удължаване на срока е правено и през 2023 г, по което Общинският съвет се е произнесъл с Решение № 1458 Прието с Протокол № 52/21.09.2023 г., като на основание чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1, т. 8 от Закона за местно самоуправление и местна администрация и §5, ал. 2 от ПЗР от Закона за концесиите Общинският съвет Русе е отказал изменение по отношение удължаване на срока на концесионен Договор № 1/16.10.2000 г. по предложение на Иво Иванов, представляващ ЕТ „Иво Иванов-Ивона“, в качеството му на концесионер.
Обект на концесията е: подлез на бул. “Христо Ботев“ до „Печатни платки“.
Задължението на концесионера за предоставените му права по договора е за плащане на концесионното задължение в размер на 1500 лв годишно, дължимо на равни тримесечни вноски до 15-то число на месеца след отчетния период.
В молбата/искането/ се твърди, че за периода от 13.03.2020 г до 17.11.2022 г поради въведените ограничения в България заради COVID-19, е била възпрепятствана дейността по концесията поради ограничен достъп до търговските обекти и обекта на концесия, спад на търговската активност и приходите, забавяне и невъзможност за изпълнение на инвестиционната програма. Посочва правно основание – чл.307 от Търговския закон и сочи практиката в други държави, като иска Общинският съвет да приеме предложение за удължаване на срока на концесионния договор с период от 24 месеца и 17 дни, съответстващи на обективно затруднения период на изпълнение, породен от COVID-19 кризата.
Срокът на концесията, съгласно Закона за концесиите, може да се удължава, като общия срок на всички удължавания, независимо от основанието за това, не може да е по-дълъг от една трета от конкретния срок, определен с концесионния договор. За това обаче е необходимо да са налице конкретни основания.
Сега действащият ЗАКОН ЗА КОНЦЕСИИТЕ, в сила от 02.01.2018 г., в § 5 ал.1. от ПЗР предвижда, че сключените до влизането в сила на този закон концесионни договори, а запазват действието си и се изпълняват в съответствие с договорените в тях условия. Разпоредбите относно изменението, включително и на срока, и прекратяването на концесионни договори се прилагат за договорите по ал. 1, като вместо одобрение Министерският съвет, съответно общинският съвет, приема в качеството си на концедент съответното решение по чл. 141, ал. 2, чл. 143, ал. 2 и 3 и чл. 148, ал. 1.
За да се предприеме изменение на концесионен договор, е необходимо една от страните по договора да отправи мотивирано предложение към другата страна. В случай че концесионерът е отправил предложение до концедента, в мотивите си той трябва да обоснове наличието на претърпени финансови загуби, причината за загубите и техния размер, както и обвързаността между размера на загубите и искането си. За всеки конкретен случай концедентът следва да прецени обективността на изложените в предложението факти и обстоятелства и да приеме решение да приеме – изцяло или частично, или да отхвърли.
В този смисъл искането е немотивирано. Същото е подадено на 23.05.2025 г., т.е. 2 години и 6 месеца след периода на въведените ограничения , за които се твърди, че са създали обективни затруднения за концесионера, без да се сочи нищо конкретно. Нещо повече , през целия период задължението е плащано .
Позоваването на чл.307 от Търговския закон не е достатъчно, а предполага настъпване на обстоятелство с изключителен, извънреден, необичаен характер, след сключване на договора, водещо до промяна на цялата икономическа основа на договора, която страните са имали в предвид при сключването на договора. В следствие на настъпилото непредвидено и непредвидимо обстоятелство изпълнението на задължението на длъжника следва да става изключително обременително, поставяйки го в изключително тежко икономическо положение. Нещо повече през времето на действие на налаганите за справяне с COVID-19 противоепидемични мерки ЕТ “Иво Иванов- Ивона“ като концесионер е изпълнявал точно и в срок задължението за заплащане на концесионно възнаграждение, сочещо, че променената през време на пандемията и наложените противоепидемични мерки обективна действителност не е създала изключителна обременителност за изпълнение на задължението на концесионера за плащане.