“Налице е обезпокоителна тенденция за системно нарушаване на правилата за движение по пътищата, особено сред подрастващите. Управлението на тротинетки често е в разрез с установените норми, включително в пешеходни зони, където е въведена забрана за придвижване. Тези действия създават напрежение в градската среда и сериозни рискове за здравето и живота на пешеходците. За съжаление, зачестяват случаите на инциденти, които биха могли да бъдат предотвратени при стриктно спазване на правилата и наличие на ефективен контрол. Това поражда усещане за несигурност у гражданите и поставя на дневен ред необходимостта институциите да реагират своевременно, с координирани усилия и конкретни законодателни решения. Проблемът изисква сериозно отношение и отговорна намеса от всички ангажирани структури“, заяви по време на Областната комисия по безопасност на движението кметът на Русе Пенчо Милков.
По време на заседанието бяха обсъдени конкретни предложения за нормативни промени в Закона за движението по пътищата (ЗДвП), сред които въвеждане на задължителна регистрация и идентификационен номер за индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС), наличие на документ за правоуправление, преминаване на задължителен курс по обучение на водачите им, въвеждане на строги санкции при управление от повече от един човек, увеличаване на правомощията на общините по отношение на контрола и др.
Специално внимание бе отделено и на необходимостта от нормативна уредба, обхващаща деца на възраст между 14 и 16 години, които в момента не попадат в нито една регламентирана категория.
Предложено бе също да се разработят законови механизми за налагане на санкции при манипулиране на софтуера на ИЕПС с цел увеличаване на допустимата скорост. В тази връзка бе обсъдена и възможността за закупуване на специализирани технически средства за контрол – уреди и камери, чрез които да се установява максимално заложената скорост в софтуера на съответното превозно средство.
Като част от превантивните мерки бе разгледана и идеята за провеждане на целенасочени информационни кампании в учебните заведения с акцент върху рисковете от неправомерна или неумела употреба на електрически тротинетки.
Участниците в срещата бяха запознати и с вече предприетите действия от страна на Община Русе – изпратени са официални писма до Министерството на транспорта, МВР, Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), както и до народните представители от 19 МИР. В тях се предлага изменение на чл. 167, ал. 2, т. 1 от ЗДвП, чрез което да отпадне ограничението контролът да се упражнява само върху водачи на ИЕПС, движещи се по велосипедна инфраструктура. Вместо това се настоява разпоредбата да се разшири, така че да обхване всички водачи на ИЕПС и велосипеди, независимо от конкретната пътна инфраструктура, която ползват.
Допълнително бе обърнато внимание на възможността, предвидена в ЗДвП, съгласно която общинските съвети могат с наредба да въвеждат по-ниски скорости от общоприетите 25 км/ч., както и да определят зони за паркиране на ИЕПС, техния максимален брой и условията за ползване.
Припомнено бе, че още през май 2024 г. Общинският съвет в Русе прие забрана за движение на електрически тротинетки в пешеходните зони на града, като мярка за повишаване на сигурността на пешеходците.
В края на заседанието бе взето решение Областна администрация и Община Русе да изготвят съвместно становище с конкретни предложения за промени в ЗДвП, което ще бъде официално изпратено до народните представители.