В периода от 23 до 27 юни 2025 на посещение в Русенския университет бяха повече от 30 преподаватели и служители от 15 партньорски университета в 12 държави, сред които Албания, Алжир, Бразилия, Виетнам, Грузия, Египет, Йордания, Мароко, Полша, Тайланд, Тунис и Узбекистан. Визитите на чуждестранните гости бяха реализирани по програма Еразъм+, като мобилностите бяха изпълнени основно по проект 2024-1-BG01-KA171-HED-000228749, който има за цел осъществяването на краткосрочни преподавателски и дългосрочни студентски мобилности с държави извън ЕС. Партньорите от Албания, Алжир, Виетнам, Грузия, Египет, Мароко, Тунис и Узбекистан посетиха Русенски университет по споразумения на катедра „Компютърни системи и технологии“, а партньорите от Бразилия, Йордания и Тайланд бяха тук по споразумения на Катедра „Телекомуникации“.
На 25-ти Юни 2025 г. гостите на Русенския университет имаха възможността да посетят сградата на Научноизследователския комплекс, където бяха приветствани от акад. Христо Белоев – почетен ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет. Те получиха информация за дейностите и резултатите по проект „Русенски изследователски университет“. По време на посещението чуждестранните преподаватели разгледаха лабораторията на научна група 3.1.2. „Устойчива транспортна мобилност“ с ръководител проф. д-р Иван Белоев от катедра „Транспорт“, както и лабораторията на научна група 3.1.3. „Интелигентни киберфизични системи и технологии за генериране и визуализация на пространствени обекти и процеси“ с ръководител проф. д-р Георги Христов от катедра „Телекомуникации“. В двете лаборатории гостите се запознаха с разработки в областта на електромобилите и автомобилите, които са задвижвани с водородни горивни клетки, както и с разработки в областта на роботизираните системи, безпилотните летателни апарати и автономните системи за ранно откриване на горски пожари.
Проект „Русенски изследователски университет“ е финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, по договор BG-RRP-2.013-0001. Всички гости на университета имаха възможността да посетят още и Центъра за върхови постижения УНИТе (ЦВП УНИТе) към Русенския университет, където разгледаха лабораториите за 3D дигитализация, кинематика, 3D принтиране и 3D визуализация и се запознаха с основните дейности и задачи на изследователите. ЦВП УНИТе е изграден в рамките на Проект BG16RFPR002-1.014-0004 УНИТе, който е финансиран по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ).