Днес в зала 2Г-404 на Русенския университет се проведе среща по проект ACROSS (https://www.across-alliance.eu/), на която беше обсъдена бъдещата дейност на академичен “Център за подпомагане на трансграничното сътрудничество“ (Across Border Engagement Center) между Русе и Крайова.
От страна на Русенския университет участие взеха: доц. д-д Александър Иванов, директор на Научно-изследователски сектор, доц. д-р Тодор Деликостов, директор Център за трансфер на технологии, доц. д-р Наталия Венелинова, ръководител отдел „Проекти“, доц. д-р Орлин Петров, ръководител отдел „Развитие на академичния състав“ и доц. д-р Даниел Павлов, ръководител Предприемачески център.
В срещата се включиха също: г-н Сашо Щерев – началник отдел „Образование“ в Община Русе, д-р ик. Диана Аврамова и г-жа Деница Иванова от Областен информационен център, г-жа Гергана Илиева и г-н Георги Георгиев от Българо-румънска търговско промишлена палата и г-жа Стела Дионисиева от Русенска търговско индустриална камара.
Очакванията са този център да служи като място за провеждане на събития и семинари, организирани от Русенския университет и местни партньори – местна власт, фирми и други. Целта е повече русенски представители да се възползват от възможностите за трансгранично сътрудничество с Румъния чрез взаимодействие с вече съществуващи местни структури с подходящ международен опит.
Проектът ACROSS е с продължителност 48 месеца (01.01.2025 – 31.12.2028) и е с финансова подкрепа от „2024 Erasmus+ European Universities call“ по „European Universities initiative“. В консорциума ACROSS участват девет университета от трансгранични региони в Европа: Русенският университет, Технологичен университет Кемниц (Германия) – координатор, Технически университет в Бялисток (Полша), Университет на Баня Лука (Босна и Херцеговина), Университет Жирона (Испания), Университет Крайова (Румъния), Университет Нова Горица (Словения), Университет Перпинян (Франция) и Университет Удине (Италия). Асоцииран партньор е Националният университет „Иван Франко“ в Лвов, Украйна.
Русенският университет ще ръководи три от шестнадесетте ключови работни задачи в проекта – управление на алианса, междууниверситетско сътрудничество и структура за допълнително финансиране. Съвместно с Университета в Жирона, Испания, ще координира и създаването на обща докторантска школа.
Участието на Русенския университет в Европейски университет с повече от 100 000 студенти и над 10 000 преподаватели и административен състав разкрива нови перспективи за развитие пред русенската Алма Матер. Това затвърдява позицията на университета не само като изследователско висше училище в България, а и като влиятелен център за образование, наука и иновации в Европейското образователно и изследователско пространство.