С тържествена церемония пред Мемориала на загиналите във войните за освобождение и национално обединение на България в село Новград снощи беше отбелязана 157-мата годишнина от преминаването на река Дунав и стъпването на българския бряг на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
Сред дошлите да отдадат почит към националните герои бяха и областният управител на Русе Драгомир Драганов, кметът на Община Ценово д-р Петър Петров, председателят на Общинския съвет Георги Георгиев. административният директор на лечебни заведения „Медика“ Алисе Муртезова, кметът на Белене Милен Дулев, Великотърновският митрополит Григорий, както и представители на Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
„Историческата памет не е просто архив от дати и събития – тя е живото съзнание на един народ и най-вече неговият морален компас“, заяви Драганов. „Родолюбците като Хаджи Димитър и Стефан Караджа ни завещаха пример как се отстоява идеал, как се жертва личното за общото и как се върви напред без страх. Този пример е особено нужен днес – в свят, когато често забравяме изконните ценности“, сподели още Драганов.
Слова произнесоха още кметът на Новград Диана Копчева, кметът на община Ценово д-р Петър Петров, Алисе Муртезова.
В знак на признателност към делото на отдалите живота си за страната областният управител и официалните гости положиха цветя пред Мемориала в Новград. Венец беше положен и от Община Русе.
Припомняме, че паметникът бе открит на 16 юли 2021 година, като на четири черни мраморни плочи със златни букви са изписани имената на 45 християни и мюсюлмани на възраст между 20 и 60 години, оставили своите кости по чужди поля и паланки в името на отечеството. Паметникът увековечава подвига на 37 достойни мъже, прославили родината по време на Първата световна война, трима в Междусъюзническата, четирима в Балканската и един във Втората световна. Паметникът – мемориал е по проект на инж. Здравко Илиев, който безвъзмездно е предоставил идеята и проекта за паметника, но за съжаление вече не е сред живите. Архитект на Мемориала е Атанас Топалов и неговият екип. Средствата за изграждане на паметника бяха осигурени от Министерството на отбраната, Община Ценово и от дарители.
Програмата завърши с тържествена заря, като в събитието участваха и представители на Регионален клуб „Традиция“ – Русе. Те облечени в четнически униформи, представиха различни видове хладно и огнестрелно оръжия. Застанали на почетна стража, представителите на „Традиция“ отправиха и огнен залп в памет на загиналите за свободата на родината. Честването на датата включваше и концерт с най-обичаните народни песни, като гост-изпълнител беше народната певица Гуна Иванова.