Баскетболът в Русе е жив и се развива, изграждайки русенска школа от подрастващи, като целта да се направят представителни отбори с местни кадри. Все още младият клуб „Дунав-Русе-2016“, който е само на 5 години и половина, успява всяка година да надгражда – от 60-70 деца в началото вече са над 300. „Ние сме един от малкото клубове в България, които развиват и женско, и мъжко направление, с отбори във всички възрастови групи. Така че продължаваме да следваме нашата идея и поставената цел – първо да направим една добра школа, която да започне да постига някакви резултати – не само да имаме победи и призови класирания, а да произвеждаме качествени състезатели и накрая да имаме представителни отбори“, споделя председателят на УС на СКБ „Дунав-Русе-2016“ Младен Ганчев.
Миналата година е била успешна за клуба, който за втори път има републикански шампион – момичетата до 14 г. дублираха успеха си отпреди две години при 12-годишните. Техният отбор показва един голям потенциал за развитие и вдъхва увереност, че отдолу също идват качествени деца. „Успяхме да създадем наш собствен фитнес кът в зала „Дунав“ и да участваме в модернизирането на една от тренировъчните зали. Влязохме в нови училища, продължаваме да разширяваме основата на пирамидата, привлякохме някои нови треньори. Голям е проблемът и с треньорите, и с базите, което не е нещо ново за България. Тук е моментът да кажа, че ние срещаме голяма подкрепа в лицето на Община Русе и успяваме да си партнираме в ползването на базите, но предвид бройката – над 300 деца, сме принудени да наемаме зали в училища, в „ОЗК Арена Русе“, където целогодишно поддържаме два графика. Т.е голяма част от ресурса на клуба за съжаление отива в това да се наемат училищни салони, различни зали, за да можем да запалваме там малките деца по любимата игра и да полагаме основата на тази пирамида. С треньорите също не е лесно, те често са не по-малко важни от родителите. Те са едни фундаментални фигури, които въздействат страшно много. Трябва наистина да сме им признателни за това, което правят, тъй като за съжаление нивото на заплащане в България не отговаря на това, което трябва да бъде“, казва Младен Ганчев.
Идеите за развитието на клуба са ясни – стъпвайки на добрата школа, да се оформят представителни отбори на Русе. От 2021-2022 отборът участва в мъжката ББЛ група с юношите старша възраст, което им помага психически да укрепнат и да натрупат опит. При момичетата предстои да се направи нещо подобно, само че наесен. „Не бихме желали да показваме някакви избухвания, да имаме мигновено много силен представителен отбор с опитни и гръмки имена отвън. Това противоречи на идеята ни да изграждаме стабилна основа за представителен отбор с наши собствени деца, към които евентуално да се прибави някой. Да приключим с този модел, когато идват едни наемници, за едни пари и след това нищо. Това са две различни философии – едната свързана с доста повече финанси и стабилност, гарантирана само от финанси, а другата и по-правилната за нас е по-трудната и по-дългосрочната. При нея се инвестира време и средства да се създаде една голяма група от местни кадри, които да обуславят след това наличието на представителните отбори“, споделя Младен Ганчев. Колкото до бюджета на клуба, той все още е недостатъчен, тъй като русенският бизнес по принцип е откъснат от спорта и единици са онези, които помагат. За сметка на това подкрепата в залата не липсва, а един от най-хубавите моменти бе домакинството на финала на държавното първенство в Русе. Там момичетата до 14 г. станаха шампионки пред родна публика, където зала „ОЗК Арена“ бе на две трети пълна. СКБ „Дунав-Русе-2016“ се гордее, че макар и толкова млад клуб, получи домакинството на два финала на държавни първенства, защото това е голямо признание от страна на федерацията.
„На финала на момичетата се създаде една атмофера, която на мен ми напомни страшно много на онези години, преди да приключи старият проект „Дунав 8806“. За голяма радост вътре видях не само баскетболни фенове, видях и фенове на спорта от града ни, които бурно подкрепяха момичетата в един супер драматичен финал. И мисля, че усмивките от щастие и тази емоция, която ние им дадохме, показва какво нещо е спортът, какъв феномен е от една страна и, от друга страна, колко хората в Русе имат нужда от нещо такова. Смятам, че и за общината, и за местния бизнес това е показателно каква добра реклама би могло да бъде един клуб за града“, казва Младен Ганчев.