Ценово празнува 45 години като община, шестима станаха почетни граждани

Ценово чества 45 години от обявяването си за община с тържествена церемония снощи, на която присъстваха редица представители на държавната и местна власт, както и представители на институции от Румъния и Молдова.

Кметът д-р Петър Петров посочи, че през последните години обликът на населените места в общината не спира да се променя. „И през тази година са предвидени ремонти на улици, на училища, на обществени сгради. За никого не е тайна, че по реализирани проекти по линия на европейските фондове и трансграничното сътрудничество община Ценово се нарежда на една от челните позиции в Русенска област. В землището на община Ценово започна изграждането на първия участък на магистралата Русе – Велико Търново.  Вече са поставени основите на голям соларен парк и електроразпределителна централа“, каза още той.

Празнична програма включваше и музикални изпълнения от малки и големи, а във фоайето на читалището беше представена изложба на Пламен Монев, който бе посмъртно удостоен със званието почетен гражданин на Ценово.

Отличието бе присъдено на още петима души. Сред тях беше и изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева. Тя получи званието за изключителното си съдействие за установяване и поддържане взаимоотношения с Общински съвет Гюргево и няколко общини от северната ни съседка. Освен това Лили Ганчева е един от дарителите на книги на читалището в Ценово. Тя посочи, че това е признание за дългогодишното сътрудничество в рамките на Асоциация „Еврорегион Данубиус“, като посвети признанието на съпруга си Румян Ганчев. „За да съм това, което съм, за това, което съм постигнала, заслугата е и негова! Той беше социално активна личност, безрезервно подпомагал хора и институции“, допълни Лили Ганчева. Тя припомни и неговата съпричастност при уреждане на музея в Новград.

Със званието почетен гражданин бяха удостоени още Цветан Банев, Иван Георгиев, роденият в Караманово адвокат Менко Менков, както и Великотърновският митрополит Негово Високопреосвещенство Григорий.

Цветан Банев е роден в Ценово. Дълги години е бил солист на оркестър „Хоро“ гр. Русе. Солист е на Българско национално радио с десетки записи на северняшки народни песни от Русенския край, някои от които са в Златния фонд на БН Радио и БН Телевизия. Сега Цветан Банев е един от емблематичните и забележителни лица на българския фолклор. Певец със собствен и неподражаем стил на пеене.

В продължение на 33 години Иван Георгиев е председател на Управителния съвет на НЧ „Христо Ботев“ в Ценово. През тези години той активно работи за издигане на нивото и авторитета на читалищната дейност, за изявите на самодейните състави и театралната трупа, за музейната експозиция. Спокойно може да се оприличи като човек, отдаден изцяло не само за съхранението, но и за популяризирането на българските обичаи, традиции и на народното творчество. Натрупаните знания и опит през годините той се стреми да предаде на по-младите поколения.

Пламен Монев, който бе посмъртно отличен, прекарва детските си и младежки години в село Кривина. След завършване на Националната художествена академия в София се установява да живее и работи в град Русе. Той е подготвил поредица от самостоятелни и съвместни изложби в художествени галерии в страната и чужбина. Негови творби могат да се видят в галерии и частни колекции в много страни по света. Жителите на родното му село Кривина ще запазят спомена за Пламен Монев, като достоен и всеотдаен човек, заслужил дълбокото им уважение и доверие. Художникът успява да възстанови част от иконите в църквата „Света Троица“ в селото при гостуването на досегашния патриарх Неофит в селото. През 2013 година, Пламен Монев изработва и дарява иконите за гробищния параклис „Свети Архангел Михаил“.

С голяма упоритост и постоянство Менко Менков изгражда името си на един от най-авторитетните адвокати  и правници у нас. Клиенти на кантората му стават както обикновени хора, така и големи национални и мултинационални корпорации. Признат е за най-добър оратор, чиито пледоарии стават шедьоври на съдебното ораторско изкуство. Въпреки големите успехи и признания, остава земен и достъпен човек. Той помага за прекрояването на множество съдби на хора, изпаднали в различни житейски затруднения.

Дейността на дядо Григорий има съществен принос за духовния живот на жителите на община Ценово, за духовното и културно развитие чрез отстояване, поддържане и разпространение на православната вяра между християните. Ползотворното сътрудничество между Община Ценово и Великотърновската Митрополия довеждат до множество празнични служби и литургии по повод храмови празници. С благословията на дядо Григорий са извършени възстановявания и обновявания на храмовете в населени места на общината.

Празничната програма завърши с концерт на Сунай Чалъков.

Exit mobile version