Спешна помощ в Бяла заменя 130-годишна сграда с модерен център /ВИДЕО/

Първа копка на нов център на Спешна помощ в Бяла бе направена днес в присъствието на министъра на здравеопазването проф.Костадин Ангелов. Новата сграда ще заема площ от 140 кв.м и ще бъде оборудвана с модерна апаратура.

„В момента екипите на филиала в Бяла работят в една стара сграда, която ни е предоставена за ползване.  Сградата е наистина стара, построена още по Руско-турската война, на около 130 години. Фактически това е първата сграда на болницата в Бяла. Тя е добре поддържана, намира се перфектно състояние, но не е наша“, каза директорът на ЦСМП-Русе д-р Иванка Маринова. Във филиала работят около 30 души, които обслужват близо 80 000 жители.

Кметът на Бяла Димитър Славов е доволен, че регионът ще разполага с модерен център за Спешна помощ. „Тази сграда е безспорно чакана и нужна отдавна не само за Бяла, не само за общинската болница, но и за целия регион, тъй като знаете че нашата болница обслужва минимум четири общини. Така че се радвам, че този национален проект стартира от Бяла, ще има апаратура, сгради, линейки. Той е голям плюс за здравната система в България и в частност в нашата община и регион“, каза още Димитър Славов.

Здравният министър проф.Ангелов обясни, че по европейския проект се предвижда изграждането на над 35 спешни отделения в лечебните заведения в страната, 27 центъра за Спешна медицинска помощ и съответно 170 филиала за Спешна медицинска помощ на територията на цялата страна. „Освен строителството този проект включва модернизирането с апаратура на всичките новопостроени отделения, включва закупуването на 400 линейки, като до момента са доставени 280 от тях, предстои доставянето на високопроходимите и част от останалите“, каза той.

По време на визитата на здравния министър в Бяла стана ясно, че нова техника е осигурена и за  Спешното отделение на Университетска болница „Канев“. То вече разполага с един нов монитор за централен сестрински пост, 18 монитора за наблюдение на здравословното състояние на пациентите, три електрокардиографа, три апарата за обдишване, три комплекта ларингоскопа за деца и възрастни, два негативоскопа и друга медицинска апаратура, която може да спаси човешки живот.

За областта са предвидени и 12 чисто нови линейки, като 9 от тях са вече доставени. Четири са за спешната помощ в Русе, две за Бяла и по една за Сливо поле, Две могили и Ветово. Още три реанимационни автомобила ще бъдат закупени, като един от тях ще бъде високопроходим. И трите ще се използват за нуждите на филиала за спешна помощ в Русе. Към настоящия момент за цялата област във всеки един момент могат да реагират общо 26 автомобила, като 22 от тях са реанимобили и се използват за транспортиране на пациенти.

Exit mobile version