Служителите на МВР – с ниско заплащане и „лоши началници“ /ВИДЕО/

„Рискът, стресът и проблемите в МВР: възможните и устойчиви решения“ – това бе темата на регионалния форум в Русе, организиран от Синдикалната федерация на служителите в МВР. Резултатите от проведеното изследване в 28 фокус групи от всички структури на МВР в страната бяха представени от председателя на СФСМВР Валентин Попов, зам.-председателя на УС Вергил Христов и члена на УС Иван Димитров от Русе. Форумът беше уважен от областния управител Анатоли Станев, председателя на Общинския съвет Иво Пазарджиев и депутата от ПП Калин Иванов.

Проблемите, които идентифицира изследването, са: ниският статус на МВР и неговите служители, слабата кадрова политика, неефективната селекция и неадекватна подготовка, грешките в кариерното развитие. Има напрежение между ръководния и изпълнителния състав, като един от основните проблеми е образът на „лошия началник“. Според изследването този вид началник е с ниска интелигентност, меркантилност, мързел, страх, несправедливост, интригантство, раболепен пред висшестоящите, унижаващ и измъчващ подчинените, бюрократ, непрофесионалист. Служителите на МВР определят още като проблеми ниското заплащане, лошата организация на работата и мизерията. Тези, които биха напуснали, биха го направили заради по-добра работа и по-добро възнаграждение.

71% от всички интервюирани смятат, че основен проблем в МВР е заплащането, 32% – слабата кадрова политика, 29% – лошите материални условия, 24% – липсата на доверие от обществото.

79% искат по-високи заплати, което обаче се случва само след протест. 55% настояват да се спре увеличаването на пенсионната възраст, тъй като един 55-годишен охранителен полицай не е полезен за обществото и за себе си. В Европа съществува т.нар. „хоризонтална кариера“- започва се в патрулно-постова служба, на около 45 години човекът отива на друга по-спокойна, но все още активна служба, на 55 години отива на трета. През цялото време се използва най-доброто от функционалното му състояние.

Стресът на работното място в сектора на сигурността е огромен, а политики за справяне с него липсват. Един от най-сериозните фактори е свръхнатоварването – масови са случаите с извънреден труд по 380 часа годишно или два месеца. Това не позволява на служителите на реда да се възстановят,за да работят пълноценно.

За да има промяна, решенията трябва да бъдат насочени първо към повишаване на качеството на предоставяната услуга „сигурност“, утвърждаване на минимални стандарти за професионално обучение, оборудване, екипировка и време на реакция на служителите в МВР. Това неминуемо ще доведе и до повишаване на общественото доверие и имиджа на МВР.

Exit mobile version