Свинекомплекс Голямо Враново очаква в средата на януари 2024 г. да се родят първите прасенца от новата хибридна порода, която ще осигури най-вкусното свинско месо у нас. Става дума за съвместните усилия с Тракийския университет в Стара Загора и Университета по хранителни технологии в Пловдив за запазване на породата източнобалканска свиня, която е уникална с изключително добри вкусови качества.
„Това е може би най-вкусното свинско месо в Европа и целта е, спасявайки я, да направим хибрид, който да съчетае вкусовите качества на източнобалканската свиня с комерсиалните и индустриалните качества на породи като американската дюрок. Ако всичко върви нормално, ще възстановим тази порода и ще излезем на един нишов пазар да продаваме продукт, в който сме пазарни лидери“, казва изп.директор на „Свинекомплекс Голямо Враново-Инвест“ Вихрен Димитров. Той дава пример с Унгария, където преди 30 години са били като България по отношение на мангалицата, но от 20-30 животни сега имат 8000 майки.
„Свинекомплекс Голямо Враново-Инвест“ отчита една успешна година, в която е започнал да продава над себестойност и да реализира положителни финансови резултати. Работи се в посока разширяване на магазинната мрежа, а преди две седмици са отворили транжорна за червени меса и склад в Пловдив, където също да реализират по-голяма част от производството на най-стария свинекомплекс в Източна Европа. „Искаме да продаваме през наши директни канали нашата продукция, за да може да контролираме , че качествената ни суровина стига във вида, в който искаме, до крайния клиент“, казва още Вихрен Димитров.
По думите му в България се продава не повече от 30 % свинско месо. Трябва с участието на държавата под формата на банкова гаранция да се направят две големи кланици и фабрики за разфасовка, които да покрият в перспектива 2-3 години изцяло нуждите на българския пазар от червени меса –свинско, агнешко и телешко, с перспектива да започне да се изнася, както е било преди години. „Важното е да си извоюваме нашия пазар и сме в състояние до 2-3 години да вдигнем поголовието 2-3 пъти, което ще е достатъчно да задоволим българския пазар и да почнем да изнасяме“, коментира още Димитров. Браншът трябва да се обедини и да подкрепи земеделския министър Кирил Вътев, който е човек от бизнеса и има добри идеи за законови промени.
Различните ставки за ДДС на свинско месо в страните от ЕС са проблем за българските производители. „Ако примерно в Полша е 7 %, а в България е 20 %, е ясно, че ако един търговец си плати в Полша ДДС-то и вкара месо в България, ние автоматично ставаме неконкурентоспособни. Ще трябва да се променят правилата на производство и търговия, както също иска и министър Вътев. Не да се дават субсидии, не всяка държава да се мъчи нейните производители да й извиват ръцете. Субсидиите в свиневъдството в различните държави са коренно различни. Трябва да се промени коренно търговската и производствената политика на селскостопанския пазар в ЕС“, смята изп.директор на свинекомплекса.
Свинекомплекс Голямо Враново не работи с големите търговски вериги, тъй като те само препродават, а не се произвеждат, и промоциите, които слагат, показват, че са имали по-голяма норма на печалба. „Ако те са съгласни да сложат цените, които ние искаме, са добре дошли да преговаряме, но не да ни поставят условия какво да правим“, казва Вихрен Димитров.
В същото време свинекомплексът отчита, че се очертава тенденция българите да се завръщат и да искат да работят в индустриалната ферма, тъй като тук доходите растат, а в чужбина намаляват. Свинекомплекс Голямо Враново увеличава заплатите на работещите в предприятието и в магазините и това привлича хората да предпочитат да работят у дома, вместо като гурбетчии.