• За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Общи условия за използване на сайта
  • News in Еnglish
27-09-2023
Без резултат
Виж всички резутати
  • Вход
  • Регистрация
Русе Медиа - Новини, Русе
РЕКЛАМА
  • Общество
  • Регион
  • Местни избори 2023
    • Политика
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
      • Местни избори 2019
      • Европейски избори 2019
  • Криминални
    • Инциденти
  • Любопитно
    • Пътешествия
    • Филми „Европейски маршрути“
  • Култура
  • Здраве
  • Спорт
  • Бизнес
  • Гледна точка
Русе Медиа - За да знаеш повече
  • Общество
  • Регион
  • Местни избори 2023
    • Политика
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
      • Местни избори 2019
      • Европейски избори 2019
  • Криминални
    • Инциденти
  • Любопитно
    • Пътешествия
    • Филми „Европейски маршрути“
  • Култура
  • Здраве
  • Спорт
  • Бизнес
  • Гледна точка
Без резултат
Виж всички резутати
Русе Медиа - За да знаеш повече
Без резултат
Виж всички резутати

Начало » Общество » Русенци настояват да се разследва инцидентът с корабчето „Русчук“, което се блъсна в друг кораб

Русенци настояват да се разследва инцидентът с корабчето „Русчук“, което се блъсна в друг кораб

Гергана Димитрова от Гергана Димитрова
преди 4 месеца
в Инциденти, Общество
Време за четене:1 мин за четене
A A
0
3.3k
Споделяния
9.2k
Прочитания
Сподели във ФейсбукСподели в Twitter
РЕКЛАМА

Русенци искат да се разследва инцидентът с корабчето за разходка по Дунава „Русчук“, което на 2 юни претърпя катастрофа и се блъсна в друг кораб. Пасажери, участвали в злополучното пътуване, са изпратили писма до районния прокурор, изпълнителния директор на ИА „Морска администрация“, директорът на дирекция „Речен надзор“, областния управител и кмета на Русе.

Русе Медиа публикува целия текст на сигнала, изпратен до институциите:

На 02.06.2023 г. в 18 ч. приятелска компания от 9 възрастни с 11 деца между 2 и 6 години се качихме на атракционно корабче „Русчук” за разходка по река Дунав. Заедно с още 15-20 човека на борда – възрастни и деца, отплавахме към Дунав мост по обявения маршрут за разходка.

Свързани статии

Абитуриентка и рожденик загинаха в тежка катастрофа в Русе /ВИДЕО/

преди 2 години
44.3k

Голяма кланица и фабрика за месо в Русе обединяват производители срещу вноса /ВИДЕО/

преди 3 години
21.4k

Непосредствено преди отплаването закупихме билети от бармана. Такива получиха само тези от нас, които много настояваха…на другите с усмивка беше обяснено, че ”няма кой да ви проверява, тук аз съм собственикът и ви виждам, зная, че сте си платили”.

Малко преди акостирането на понтона капитанът съобщи по микрофона „Изгубихме управление”.  Първоначално си помислихме, че е шега, но оглеждайки се, осъзнахме, че няма шум от двигател и плавателният съд се носи свободно от течението, приближавайки застрашително спрелия в непосредствена близост кораб „София”. Благодарение на мигновената реакция на една от майките от нашата компания – плувецът – ветеран Велина Ханджиева, децата бяха изведени на възможно най-безопасното място. Осъзнавайки какво се случва, ЕДИНСТВЕНО тя предупреди всички ни, че корабчето ще се блъсне и призова пасажерите да заемем възможно най-безопасни места. След секунди ударът беше факт. При сблъсъка децата изпаднаха в паника и започнаха да крещят и пищят. Към него момент повечето от нас не разбрахме, че все пак е имало мигновена реакция от екипа на ресторант „Понтона”, въжетата са подадени на сушата и ситуацията е извънредна, но не животозастрашаваща.

Двама мъже от пасажерите заедно с г-жа Ханджиева изнасяха децата на ръце, други помагаха да бъдат поети отново на ръце безопасно на понтона. За щастие, всички се отървахме само със силна уплаха. Запазеното самообладание и бързата организация, в която г-жа Ханджиева изигра основна роля,  допринесоха за това децата на сушата да бъдат бързо успокоени.

Обръщам се към Вас с настояване да извършите пълна щателна проверка за изясняване на всички факти и обстоятелства, довели до техническата  неизправност и да предприемете действия от вашите компетенции като приложите цялата строгост на Закона за недопускане на други такива или подобни инциденти.

Настояваме за отговори и на следните въпроси:

  • Какъв е статутът на атракционно корабче „Русчук” – кой е собственикът и чий е екипажът; какви са изискванията на Закона относно техническата изправност, бил ли е корабът в пълна изправност;
  • Спазени ли са изискванията на Наредба № 5/01.09.2004 г. за корабните документи;
  • На какви мерки за безопасност следва да отговаря такъв тип кораб, за да осъществява такава дейност по река Дунав; в случай на авария има ли предвиден резервен/авариен план за действие и какъв е той?
  • Кой и как отговаря за безопасността на пасажерите; защо на борда нямаше спасителни жилетки – нито за възрастни, нито за деца;
  • Полагани ли са реално /не документално/ необходимите грижи за техническата изправност на съоръжението;
  • Подаден ли е своевременно сигнал за инцидента до „Морска администрация” от страна на екипажа, каквото е изискването на Закона;
  • Колко членен и с каква правоспособност и ценз следва да бъде екипажът;
  • В случай на авария с отказ на двигател или управление какъв е планът за предотвратяване на сериозен инцидент?
  • Ако се създаде подобна кризисна ситуация на средата на реката, кой и каква каква спасителна акция може да проведе и изобщо осъществимо и приложимо ли е това в реални условия?
  • Кой, защо и как допуска атракционен кораб с капацитет над 100 души да няма втора възможност за управление в случай на аварийна ситуация с отказ на генератор, двигател, изгубено управление или друга извънредна ситуация, на каквато станахме свидетели?

Настояваме да вземете всички необходими мерки за недопускане на бъдещи инциденти, като се отнесете с пълна отговорност и поставите здравето и безопасността на хората на първо място пред финансовия интерес на лицата, които стопанисват и упражняват търговската дейност на плавателния съд.

 

 

1 от 3
- +
РЕКЛАМА

1.

2.

3.

Напред

Арестуваха с парите двама ветовчани, измамили по телефона 87-годишна румънка

Мъж и момче на 15 години са арестувани в Русенско за онлайн измами

Продължава пръскането срещу комари в Русе и населените места

РЕКЛАМА

Пенчо Милков: Летище Русе вече работи в полза на хората!

септември 27, 2023

Военен самолет „Спартан“ транспортира пациентка в тежко състояние от Русе до София

септември 27, 2023

Временно е спряно плащането през Е-PAY в електронните услуги на НАП

септември 27, 2023

Възможностите за развитие на биоземеделие бяха демонстрирани в Русенско

септември 27, 2023

Арестуваха двама мъже при акция срещу наркоразпространението в Русе

септември 27, 2023
  • Бяла

    Общо седем са кандидатите за кмет на Община Бяла

    602 споделяния
    Сподели 241 Tweet 151
  • Четирима са кандидатите за кмет на Община Борово

    263 споделяния
    Сподели 105 Tweet 66
  • Мартен и Семерджиево – с по един кандидат за кмет, ето кои са имената за другите кметства

    249 споделяния
    Сподели 100 Tweet 62
  • 11-годишно момиче бе блъснато пред ПГ по икономика /ВИДЕО/

    1558 споделяния
    Сподели 630 Tweet 387
  • Ясни са всички кандидати за кмет на Бяла и населените места /СПИСЪК/

    192 споделяния
    Сподели 77 Tweet 48

Намерете ни във Фейсбук

RuseMedia - Новини от Русе
Съдържанието на информационната база данни на РусеМедиа (RuseMedia) и технологиите използвани в нея, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички текстови, фотографски и графични изображения публикувани в базата данни, са собственост на РусеМедиа (RuseMedia), освен ако изрично е посочено друго. ПОЛЗВАТЕЛИТЕ и АБОНАТИТЕ на информационната база данни на РусеМедиа (RuseMedia) се съгласяват да използват информационната база данни на Агенцията съгласно Общите условия за договорите на РусеМедиа (RuseMedia) и действащото в Република България законодателство.

Намерете ни във Фейсбук

Последни новини

Пенчо Милков: Летище Русе вече работи в полза на хората!

септември 27, 2023

Военен самолет „Спартан“ транспортира пациентка в тежко състояние от Русе до София

септември 27, 2023

Временно е спряно плащането през Е-PAY в електронните услуги на НАП

септември 27, 2023
  • За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Общи условия за използване на сайта
  • News in Еnglish

© 2023

Без резултат
Виж всички резутати
  • Начало
  • Общество
  • Регион
  • Местни избори 2023
    • Политика
      • Парламентарни избори 2023
      • Парламентарни избори 2022
      • Парламентарни избори 2021
  • Криминални
    • Инциденти
  • Гледна точка
  • Култура
  • Любопитно
    • Пътешествия
  • Бизнес
  • Здраве
  • Спорт
  • News in Еnglish
  • За нас
  • Контакти

© 2023

Здравейте отново!

Login to your account below

Забравена парола? Регистрирай се

Стздай нов профил!

Fill the forms bellow to register

Всички полета са задължителни Вход

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Вход