Русенският дизайнер Александър Предов открива тази вечер една необичайна изложба. Тя се нарича „Източен блок“ и ще бъде подредена в ателие „Пластелин“ в София. Експозицията е прелюбопитна, тъй като представя макети на панелни блокове като изкуство. Те ще бъдат съчетани със снимки, свързани с конкретните обекти, направени от автора. Изложбата ще продължи до 3 май.
„За повечето хора думата “панелка” е символ за нещо грозно. За мен “панелките” са бели платна, върху които хората рисуват, обитавайки ги и това е основното, което показвам чрез хартиените ми модели – отпечатъците, които хиляди души са оставяли и продължават да оставят в заобикалящата ни градска среда“, казва авторът.
Александър Предов е възпитаник на ПГ по строителство и архитектура в Русе с немски език, завършил е актьорско майсторство при Възкресия Вихърова и магистратура по дизайн. Именно тази разностранност на интересите, свързани с различните страни на изкуството, го провокира и към настоящия проект. „Източен блок“ печели подкрепа от Национален фонд „Култура“ към Министерство на културата, както и конкурс на Столична община.
Авторът заснема стари панелни сгради из кварталите на различни градове, улавяйки моментното им състояние. Претворява ги в своите картонени макети, за да покаже скритата красота на жилищните блокове. Моделите му са лесни за сглобяване и имат както занимателна, така и документална стойност.
Принципът на изработка на всеки модел минава през заснемане на сградата в сегашният й вид, компютърно изрисуване, разкрояване в удобен за принтиране формат и сглобяване. Мисията на проекта е да представи един нов, артистичен поглед върху често смятаните за грозна отживелица панелни жилища, казва авторът.
Моделите може да разгледате на страницата Eastern Blox във фейсбук: https://www.facebook.com/easternblox/