Русенската изложба за Дмитрий Шостакович и България гостува в НМА

„Дмитрий Шостакович в България – гостувания и концертни изяви през 1958 и 1965 година“ е заглавието на документалната изложба, посветена на 115-годишнината от рождението на Дмитрий Шостакович (25 септември 1906 – 9 август 1975). Изложбата ще гостува на Националната музикална академия три седмици. Откриването ѝ ще бъде съпроводено с концерт на студенти от НМА, кратка дискусия и излъчване на документалните видеоматериали. То ще се състои днес, 29 март, от 18:00 в концертната зала на НМА,
Събитието е с финансовата подкрепа на Община Русе по Програма „Култура“ в направление „Творчески проекти“.
Изложбата разказва за посещенията на Шостакович в България – в София, Пловдив, Варна и Русе. Експонирани са фотографии, запечатали концертните му изяви в тези градове, срещите му с български композитори в София, факсимилета от негови писма и посвещения, моменти, свързани с първата постановка на операта „Катерина Измайлова“ в България, осъществена в присъствието на композитора през 1965 година в Русе. На снимката – Дмитрий Шостакович (в центъра) с оркестранти от Русенската филхармония пред входа на Операта, 1958. Вторият от лявата му страна (със светъл шал) е диригентът Добрин Петков. Фотография: ДА-Русе
Половин век по-късно, отново на русенска сцена, а след това и в Пловдив операта „Катерина Измайлова“ бе представена в нова продукция. На 20 март 2012 година на русенска сцена за първи път в България е осъщеиствена продукция и на операта „Нос“, с което Русе отново има национална първенствуваща роля, като на сцената на русенския оперен театър за първи път в страната са изпълнени и двете опери на Шостакович. Изложбата е съпътствана от неизвестни до сега и новооткрити през септември 2021 година документални кинокадри, регистрирали гостуването на композитора през 1965 година, както и видеокадри с акад. Васил Казанджиев, проф. Павел Герджиков, д-р Аделаида Якимова-Фурнаджиева и Вера Немирова, споделящи спомени и впечатления от общуването си с Шостакович и неговото творчество.
Авторският колектив е съставен от д-р Веселина Антонова – изследовател и архивист в Художествения архив на Държавна опера-Русе, д-р Любомир Кутин и Пламен Бейков – директор на Държавна опера-Русе.
Художественото оформление е дело на художника Орлин Атанасов.
Научен консултант в систематизирането на събраната информация и нейното евентуално последващо публикуване в сборник със статии, коментиращи присъствието на личността на композитора в българската културна история е проф. д-р Наташа Япова.
Партньори в издирването на архивни материали за изложбата са НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Софийската филхармония, Съюза на българските композитори, Държавна опера-Пловдив, Регионална библиотека „П. Славейков“ – Варна, Централен държавен архив, Държавните архиви на Варна, Пловдив и Русе, Международно дружество „Елиас Канети“.
Откриването на изложбата се състоя на 19 септември 2021 г. в Русе и бе част от съпътстващата програма на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“, след което гостува и във Варна.
Програма на откриването – концерт с произведения от Дмитрий Шостакович в изпълнение на студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“:
Exit mobile version