Учители усвояват театрални техники за борба с ксенофобията

Учители от шест русенски средни училища се включиха в пилотното представяне на проекта Saynophobia на сдружение „Стенд Арт“ в партньорство с Драматичен театър „Сава Огнянов“.

В Малката зала на театъра учителите се запознаха с методологията за форум-театър* с импровизационни принципи, насочена към решаване на социални проблеми в училище. Водещ на обучението беше режисьорът в ДТ „Сава Огнянов“ и член на „Стенд Арт“ Ивайло Ненов, един от основоположниците на импровизационния театър в Русе. Активно участие, рамо до рамо с учителите, взеха и членове на русенската импро трупа „ВиЖна“.

Целта на проекта е чрез въвличането на ученици в интерактивни и провокиращи театрални форми в класните стаи, да съдейства за преодоляване на ксенофобските нагласи, осмисляне и приемане на различието.

Освен, че демонстрираха завидни актьорски и импровизаторски умения, учителите от АЕГ “Гео Милев”, ПГРКК, СУПНЕ “Фридрих Шилер”, СОУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, СОУ “Васил Левски” и НУИ “Проф. Веселин Стоянов” видяха нагледно, че работата с иновативни практики и провокиращи театрални форми носи огромни ползи и в училище.

В международният проект Saynophobia, съфинансиран по програма Еразъм+, сдружението и партньорите от Драматичния театър участват заедно с организации от шест други държави – Босна и Херцеговина, Румъния, Словения, Словакия, Турция, Полша.

*Форум-театър: Наричан още „театър на потиснатите“ е метод, при който конкретен сценарий, представящ наболял социален проблем или конфликт, се разиграва пред публика. Зрители приемат ролята на активни наблюдатели, които могат да се намесят във всеки един момент, за да променят хода на действието към по-благоприятен финал. Публиката е пълноправен участник в „спектакъла“, като по този начин се стимулира съвместното търсене на решения на социалните конфликти.

 

Exit mobile version