Три от най-важните комунални услуги – ток, вода и парно, влизат в специален режим заради въведеното извънредно положение. „ЕНЕРГО-ПРО“, както и останалите електроразпределителни дружества, удължават срока за плащане на сметки на битови абонати. Досега те имаха възможност да го направят до 10 дни след крайната дата на плащане, но за всички сметки, които трябва да бъдат уредени след 13 март, срокът става 20 дни.
Целта е да се избегне струпването на хора в клиентските центрове, които в момента работят с намалено работно време от 8 до 14 часа с обедна почивка от 12 до 12.30 ч. за дезинфекция. Посещението там става при нова организация, като се допускат само толкова клиенти, колкото са работещите гишета, а останалите следва да изчакват своя ред извън клиентския център.
Подобни мерки въведоха ВиК-Русе и „Топлофикация“-Русе. И двете дружества спират посещенията на инкасатори за отчитане на водомери и топломери. В паричния салон на ВиК на ул. „Цариград“ № 7 е въведен пропускателен режим за плащане на сметките, а отчетите на водомерите ще се извършват от самите граждани.
Те могат да подадат показанията по няколко начина:
-Като използват електронната услуга „Самоотчитане на водомер“: https://www.vik-ruse.com/domakinstva/samootchitane.
-Като се обадят на следните тел. номера: 082/501 563, 082/501 573, 082/501 559 и 082/501 560. Обаждания се приемат всеки делничен ден от 8:00 до 17:00 ч.
При невъзможност за самоотчитане потребеното количество вода ще се определя на базата на средномесечния разход от предходните два отчета. След като инкасаторите отново тръгнат на обход, ще се направи изравняване на количеството вода, ако има разлика.
„Топлофикация“-Русе също ограничава достъпа в клиентския си център на ул. „Боримечка” №43 и в сградата ще бъде допускан само по един човек. Отчетът на топломерите ще се извършва само дистанционно, като данните могат да бъдат подавани през интернет сайта на „Топлофикация” https://www.toplo-ruse.com , на телефон 082/883-571, 082/883-572 и във фирмата за дялово разпределение от 21.03.2020 до 26.03.2020;
За клиентите, които не подадат данни за месечното си потребление, ще бъде начислявана прогнозна консумация за отопление и топла вода на база реалните отчети за последните четири месеца.