Пациенти от Русе: Ковид измести на заден план останалите болести

Portrait an unknown male doctor holding a stethoscope behind

Коронавирусът измести на заден план останалите болести и много от лекарите масово предписват лекарства за лечение на ковид вместо да търсят други причини за неразположението на пациентите, оплакват се русенци.

Младеж от Русе например разказва, че е вдигнал висока температура с общо неразположение. За всеки случай си е направил PCR тест, който се е оказал отрицателен. Тъй като не е успял да свали температурата, а тя е продължавала да се покачва, в почивния ден е потърсил медицински съвет. Лекарката е била категорична, че става дума за ковид, въпреки отрицателния тест, направен същата сутрин.

Вместо да потърси друга причина, му е изписала куп лекарства за симптоми, които няма, за да го лекува от евентуалния коронавирус. От аптеката, където отишъл да си вземе предписаната рецепта, станало ясно, че през целия ден са изписвали едни и същи лекарства на всички пациенти, с презумпцията, че са болни от коронавирус. Впоследствие става ясно, че младежът има бактериална стомашно-чревна инфекция, за която лечението е съвсем различно.

Русенец споделя друг абсурден случай – при инцидент наранява ръката си и има силно кръвотечение. Отива в спешното отделение, но там не могат да го прегледат и окажат първа помощ, преди да е тестван за коронавирус. Такива са разпорежданията на здравното министерство, за да се пазят медиците от евентуален заразен пациент. А дали това време за тестване няма да е фатално – отговор няма.

Други пациенти се оплакват, че личните им лекари не искат да ги преглеждат, ако имат съмнения за коронавирус. Изпращат ги директно в ковид зоната, където следва дълъг алгоритъм на чакане на студа през зимата. За да те прегледат в ковид зоната, трябва първо да се направи бърз тест, който излиза до 30-40 минути. Чакаш навън за резултата. Ако е положителен, тогава вече можеш да се наредиш на опашката за преглед в ковид зоната. Оттам най-често те препращат за рентгенова снимка, където чакаш да те извикат, и накрая си прегледан от лекар, който изписва дълга рецепта за минимум 150 лв.

Това не важи за всички лекари, уточняват пациенти. Някои споделят, че джипитата им ги проверяват всеки ден, ако са болни от коронавирус, и следят състоянието им, макар и по телефона. И са благодарни за отношението на медиците.

Самите лекари също споделят, че има и други заболявания, освен ковид, и не трябва всичко да се слага под общ знаменател. Затова се опитват да са полезни на пациентите си и да преценяват според симптомите и изследванията какво е заболяването.

От РЗИ-Русе също коментираха, че за съжаление се наблюдава неглижиране на хронични и други болести, а пациентите се страхуват да ходят на преглед или да постъпват в болница от страх да не се заразят с коронавирус. Това усложнява състоянието им и понякога се стига до фатален изход, тъй като лечението е закъсняло.

Exit mobile version