ОУ „Иван Вазов“ в Русе събира видеоприключения на своите ученици и техните родители, посветени на днешния Ден на Земята. На 22 април 2020 г. се навършват 50 години, откакто светът чества този празник, а тема на кампанията е „Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие“.
Учениците днес ще рисуват планетата красива и чиста, а творбите си могат да изпратят на класните си ръководители до края на деня. Всички получени рисунки ще бъдат публикувани в страницата на училището. Родителите пък имат възможността да превърнат Деня на земята в семеен ден, посветен на полезна кауза. От ОУ „Иван Вазов“ предлагат няколко варианта.
Възможност 1: Посадете дърво или цветя!
Дори да нямате своя собствена градина, със сигурност около вашия дом има зелена площ, която можете да облагородите. Посетете специализиран магазин и с помощта на продавача изберете дърво или цветя, които са лесни за засаждане и отглеждане. Изберете къде точно да ги засадите и помагайте на децата да го направят. Дори все още да не може да копае, всяко дете може да помогне при засаждането, като държи растението, пълни дупката с пръст или полива след това.Така ще научите малчуганите, че обичта не е еднократен акт, а постоянна грижа, която се отплаща щедро.
Възможност 2: Посадете цветя в саксия!
Можете да дадете своя принос в озеленяването, като посадите цветя в саксии на терасата. Така ще създадете повече уют за дома
Можете да оставите децата сами да се грижат за новите цветя. Така ще ги научите да бъдат самостоятелни и отговорни.
Възможност 3: Направете къщичка или хранилка за птици!
Денят на Земята не е само ден за растения. Ако децата ви обичат птички, обмислете да направите къщичка или хранилка за тях и да я окачите на близко дърво или на балкона си. Вариантите за подобно съоръжение са наистина много и повечето от тях са лесни за изпълнение в домашни условия, тъй като се правят от стари вещи. Можете да потърсите идеи в интернет и да изберете подходящ за вашите условия и възможности вид.
Възможност 4: Създайте полезна вещ от рециклирани материали!
Ако вие и децата ви обичате да творите, можете лесно да превърнете ненужни предмети в красиви и полезни вещи за дома. Пластмасови бутилки, полиетиленови чантички, ненужни дискове, пластмасови кутийки, стари вестници и дрехи, картонени кутии и ролки от тоалетна хартия – всички те могат да се превърнат в чудесни украси, моливници, кутии за съхранение, чанти и какво ли още не.
Възможност 5: Направете си домашно разделно сметосъбиране!
Разделното сметосъбиране е чудесен начин да не разхищаваме природните ресурси и да изхвърляме възможно най-малко боклук. В повечето големи градове има контейнери за различните видове отпадъци, а вие можете да направите подобни и у дома. Така ще ви е по-лесно да се превърнете в истинска част от тази полезна система.
Най-добре е да имате няколко малки коша в същите цветове, които се използват и за обществените контейнери. Разпределете ги така:
– син за хартия и картон;
– жълт за пластмасови и метални опаковки;
– зелен за стъклени отпадъци;
– друг цвят – за хранителни и домакински отпадъци.
Възможност 6: Разходка сред природата.