Общините в Русенско: Отдавна харчим по-малко ток, но и това не ни спаси /ВИДЕО/

Кметове и зам.-кметове на общини в Русенска област споделиха, че от години са започнали да работят по намаляване на разходите за ток, но скокът на цените на електроенергията се е оказал непосилен. На срещата си с депутатите от ГЕРБ Десислава Атанасова и проф.Михаил Илиев в Русе представителите на местната власт извадиха конкретни данни за драстичното покачване на сметките. А Десислава Атанасова призова всички депутати от Русе да се обединят за подкрепа на общините.

Единствено зам.-кметът на Русе Магдалина Илиева бе по-умерена в изказването си, предвид факта, че партията на кмета Пенчо Милков – БСП, в момента е част от управляващата коалиция. Тя сравни мерките за справяне с енергийната криза, предложени от ГЕРБ, с лекуване на симптоми, докато действията на правителството са лекуване на причината. Илиева обясни, че компенсации за високите сметки ще има, макар и с месец-два закъснение, а община Русе търси решение заедно с малките населени места, като се вземат трайни мерки. В случая тя визира изграждането на фотоволтаици по общинските сгради, които да пестят ток.

Кметът на русенското село Басарбово Николай Колев бе доста по-директен и определи проблема като държавен. Сметките на Басарбово са 4 пъти по-високи, но гасенето на уличното осветление не е решение. Още повече, че такова нещо няма никъде в Европа.

Зам.-кметът на Ветово Димитър Денев смята, че трябва да се подпомогнат структурите, които обслужват обществения интерес и не реализират печалба. Във Ветово освен липсата на бюджет се налага да се плаща и дълг от 1,2 млн.лв. заради неодобрен европейски проект, за което вървят дела между общината и съответната фирма. Денев поиска законодателни промени, които да не позволяват на съдия-изпълнител да запорира сметки, преди да са приключили окончателно съдебните дела.

В Две могили кметът Божидар Борисов също цитира какви сметки за ток е плащал преди и сега. Общината е започнала да предприема различни мерки за икономии на тока още преди кризата, но не са успели да газифицират всичко. „Ако се стигне дотам, ще режем от спорт и от култура, въпреки че не искам, но няма да спираме уличното осветление, защото това е важно за сигурността на хората. Ако не се насочат средства за компенсиране към социалните дейности, ще се наложи да затворим общинското предприятие, което осигурява топъл обяд и ще оставим 400 души без храна“, каза Борисов. И за пореден път постави въпроса да се освободят общините от задължението да поддържат уличното осветление, защото не го ползват само гражданите, а се плаща от техния джоб.

Зам.-кметът на община Бяла Евгени Димов също сподели, че от 5 години общината е започнала оптимизация на уличното осветление, а в отоплението се е ориентирала към газ. Въпреки значително намалената консумация на електроенергия сметките за ток с новите цени са много високи.

При община Ценово също скокът е драстичен – от 16 000 лв. за декември 2020 г. на 45 000 лв. за миналия месец. Въпреки това уличното осветление няма да се спира, но също поискаха преференции за общините.

От Сливо поле се оплакаха от 5-6 пъти по-високи сметки за ток, което в крайна сметка е довело и до въвеждане на частични икономии в уличното осветление.

Кметът на Иваново Георги Миланов постави въпроса за изискваното авансово плащане на сметката за ток за следващия месец. Това утежнява сумите, които общините трябва да плащат. Той поиска поне в сегашната криза това да отпадне, тъй като без бюджет тези средства биха могли да се насочат другаде, където са нужни.

Високите сметки за ток се оказаха проблем за храмовете в Русенската епархия и за болниците в Русе.

 

Exit mobile version