Община Борово освободи от такси и разходи за храна децата, записани в детска градина и подлежащи на задължително обучение две години преди първи клас през 2021 г. Родителите и настойниците няма да плащат нищо за периода от 1 март до 31 май и от 15 септември до края на 2021 г.
Предложението на кмета Валентин Панайотов бе гласувано на заседание на Общинския съвет и е свързано с промяната в закона, според която държавата подпомагане заплащането на такси в размер на 174 лв. за едно дете. Изискването към общините е да облекчат родителите, като намалят таксата за храна с поне 50 %.
„В действащата към момента Наредба за местните такси и цени на услуги в Община Борово е прието родителите на децата от задължителните подготвителни групи да не заплащат такса, а да възстановяват разходите за храна. На този етап за част от децата разходите за храна се заплащат от проект „Активно приобщаване с системата на предучилищното образование“, т.е. вече има родители на деца, които не заплащат разходи за храна.
Направен беше анализ на средната посещаемост на децата в детските градини, броя на децата, за които се плаща от проекта, и необходимите разходи за храна в подготвителните групи. Изводът е, че има възможност за всички родители да се направи пълно освобождаване от заплащане на храната на децата от подготвителните групи.
Затова предложихме пълно освобождаване в рамките на учебната година. По време на летните ваканции – от 1 юни до 14 септември, ще се заплащат таксите, определени в наредбата“, обясниха от община Борово.