Нощта на учените 2022 в Русенския университет като празник на науката и на духа /1 част/

На 30 септември и 1 октомври 2022 година се състоя поредната Европейската нощ на учените в Русенския университет. Тя премина под мотото „Заедно за Зелена и дигитална Европа“.

Русенският университет организира Европейска нощ на учените още от нейното първо издание през 2006 г. През последните няколко години е част от консорциума от университети и изследователски институти по проекта К-ТРИО (Knowledge gained in Training, Research and Innovation brings more Opportunities: K*(T+R+I)=O), координиран от Софийския университет. Проектът се финансира от Програма Хоризонт Европа и е насочен към иницииране и провеждане на Европейската нощ на учените в 6 български града – Бургас, Варна, Пловдив, Русе, София и Стара Загора. Основна цел на проекта е повишаване на обществената осведоменост относно значимостта на научните изследвания и дейността на учените.

Европейската нощ на учените в Русенския университет насища университетските пространства с положителни емоции, научни предизвикателства и силно присъствие на ученици и граждани от град Русе и региона. Зелените и дигитални послания на Нощта на учените 2022 присъстваха като акцент и средоточие на всички събития от богатата програма на Русенския университет, обособена в няколко блока.

В блок К-ТРИО за всички бяха включени изложба и дискусионен клуб.

Изложбата с авторски фотографии ЗА ЗЕЛЕНА ЕВРОПА С ВЪОБРАЖЕНИЕ, открита от ректора, акад. Белоев, в централното фоайе на ректората, представи талантливия поглед към темата на двама университетски преподаватели – проф. Степан Терзиян и доц. Румяна Лебедова. Експозицията включва 20 авторски творби, всяка от тях уловила авторовото вълнение от досега с уникални природни обекти или исторически забележителности. За посетителите остава естетическата наслада и признанието за таланта, извисяващ мисията на учения отвъд академичните пространства.

Дискусионният клуб на тема ИНТЕЛИГЕНТНИ ГРАДОВЕ събра в докторантската зала Образователно пространство на бъдещето в Русенския университет изкушени от темата участници в присъствен и виртуален формат. Онлайн се включиха презентаторите по темата проф. д-р Делия Димитриу и проф. д-р Илия Илиев. Проф. Делия Димитриу е световно известен учен в областта на интелигентните решения за зелена градска мобилност и въглеродна неутралност. Тя е с румънско и британско гражданство и има дълъг стаж като научен сътрудник в Manchester Metropolitan University (UK), а от 2009 г. – като съветник на Европейската комисия относно поканите за изследователски и иновативни проекти и инициативи в областта на нисковъглеродния транспорт и интелигентните градове. Проф. Илия Илиев е дългогодишен преподавател в Аграрно-индустриалния факултет на Русенския университет и консултант на авангардна американска компания в областта на зеления преход. Презентациите на двамата учени предизвикаха изключителен интерес сред присъстващите в залата френски и казахстански Еразъм студенти, както и сред виртуалните участници от катедрите Екология, Транспорт и много други от Русенския университет.

В тазгодишната програма на Нощта на учените в Русенския университет в рамките на блока К-ТРИО състезания беше обявен конкурс на тема ИНТЕЛИГЕНТНИ ЗЕЛЕНИ ГРАДОВЕ в 3 категории – рисунка, презентация и есе. Бяха получени 30 авторски творби от различни по възраст участници от цялата страна (София, Варна, Бургас, Русе, Несебър, Кюстендил, Попово, Свищов и др.), като особено трудна се оказа задачата на журито в категорията „рисунка“, където освен обявените предварително награди за първите 3 места, трябваше да бъдат раздадени и много поощрителни награди. За радост на организаторите, сред наградените в трите категории се наредиха и студенти от Русенския университет.

Програмата на Нощта на учените 2022 в Русенския университет включваше още много интересни събития, за които ще разкажем в Репортаж 2.

Exit mobile version