Настаняването в общинските жилища влиза на обществено обсъждане /ВИДЕО/

Промените в Наредба №6 на Общинския съвет-Русе за настаняването в общински жилища, които се предлагат от специализираната комисия, влизат на обществено обсъждане. Проектът ще бъде качен в сайта на Община Русе, след което ще бъде внесен на сесията през декември, за да може промените да влязат в сила от 1 януари 2021 г., съобщи зам.-кметът по икономика Златомира Стефанова.

Направени са няколко корекции, свързани с условията за картотекиране. Вече ще може да кандидатства домакинство, което притежава не повече от един автомобил с дата на регистрация преди 2010 г. За хората, напуснали социални услуги за резидентна грижа – прредимно сираци, няма да се иска регистрация по настоящ адрес. В първа група на кандидатите се добавят семейства, в които има човек с 90 процента инвалидност с чужда помощ, а във втора група – на семейства с две или повече деца, млади семейства, самотни родители, влизат и хора, напуснали социални услуги за резидентна грижа. Много хора, които се категоризират като самотни родители, а живеят на семейни начала, трябва да го впишат, защото иначе се прекратяват договорите им. Улеснение за картотекираните е, че вече няма да се подават всяка година документи, а само при промени в обстоятелствата.

Има и повече критерии при реда за настаняване в трите вида жилища от общинския фонд – резервен, ведомствен и основен. „Резервният е около 120 жилища за хора, които живеят под прага на бедността. Нямаме вече изискване да имат регистрация на настоящ адрес 5 години, а 2 години, а доходите им трябва да са до размера на една минимална работна заплата. При ведомствените жилища срокът за сключване на договора е 2 години, като има предложение да се подновява не повече от три пъти до 6 години общо. За този вид жилища ще могат да кандидатстват и квалифицирани специалисти от особено значение за общината“, обясни Златомира Стефанова.

Ново е разпределението за основния вид настаняване. За едночленно или двучленно семейство с дете до 10 години  се предвижда едностайно жилище, за тричленно семейство с дете над 10 години – двустайно, за четиричленно – тристайно, за семейство с над 5 члена – четиристайно.

Тъй като последната актуализация на цените е от 2012 г., когато минималната работна заплата е била 270 лв., се предлага слабо увеличение. Първа и втора зона /център и широк център/ – от 1,10 лв. на 1,50 лв. и 1,40 лв., трета зона – от 0,90 лв.на 1,10 лв., четвърта – 0,70 лв. на 0,90 лв., пета – от 0,60 лв. на 0,70 лв. Или за най-честия случай – жилище от 60 квадрата в трета зона, русенци ще плащат 66 лв. вместо 54 лв. За ведомствения фонд увеличението е от 1,10 лв. на 2 лв.

Договорите обикновените жилища са за една, две или пет години, като няма ограничение за колко време да се преподновяват.

Общо в трите фонда има 1800 жилища, което прави Русе с един от най-големите фондове в страната, но пак има недостиг. За годината са картотекирани 112 души, а на повече от 60 са прекратени договорите.

 

 

Exit mobile version