Млад кардиолог от Русе е един от шестима български кардиолози, които преминаха успешно Европейския изпит по кардиология. Това е д-р Ния Милева, която работи в СБАЛК „Медика Кор“– Русе. Дипломите бяха връчени на тържествена церемония, организирана от Дружеството на кардиолозите в България.
Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), а България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. Председателят на Дружеството на кардиолозите в България доц. Васил Трайков сподели, че големият успех на шестимата лекари -д-р Ния Милева от СБАЛК „Медика Кор“ – Русе, д-р Слави Яков от УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ“, д-р Себастиан Ранчев от УМБАЛ “Александровска”, д-р Николай Поройлиев от УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ“, д-р Стоян Стефанов от Националната кардиологична болница и д-р Кирил Джоманов от УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ, е безспорен.
Проф. Асен Гудев, бивш председател на ДКБ, подчерта, че справяйки се с този изключително труден изпит, те са поставили България на картата на Европа. Бъдещият председател на съсловието проф. Кирил Карамфилов, допълни, че вече има доказателство, че българската кардиология е неделима и важна част от европейската. Проф. Николай Рунев сподели опит на свой колега от Швейцария, който си е взел три месеца отпуск, за да се яви успешно на европейския изпит.
Шестимата български кардиолози са се представили отлично, като резултатите им са над валидираната от борда на EECC оценка за преминаване – 62 правилни отговора от 120 въпроса. Това е част от инициативата на дружеството за стимулиране на младите български кардиолози и специализанти по кардиология да се присъединят към голямата група от европейски кардиолози чрез успешно преминаване на европейския изпит на ESC. Изпитът обхваща различни области от кардиологията и се базира на клинични случаи. Провежда се онлайн в рамките на 3 часа.
Европейското кардиологично дружество организира и провежда изпит за Европейска диплома по кардиология от 2018 г. До 2020 г. България е била със статут на наблюдател.
Доц. Трайков обяви наградата на отличилите се – ДКБ ще поеме участието на всеки един от лекарите с европейска диплома на международен конгрес по кардиология, като са включени и в програмата за следващото зимно училище и на експертната среща по кардиология, за да споделят опит с колегите си и така да им помогнат да се подготвят за успешно полагане на европейския изпит по кардиология.
Ето какво сподели д-р Ния Милева:
Изпитът е организиран в доста по-различен формат от това, на което сме свикнали в България. Представлява тест с избор от възможни отговори (multiple choice questions), покриващ цялата сфера на кардиологията. Самите въпроси са доста комплексни и изискват сериозно съсредоточаване и разсъждение. За мен най-трудният аспект на изпита беше, че за определената продължителност на изпита от 180 минути, трябваше да се покрият 125 въпроса, което означава силно ограничено време на въпрос. По време на изпита има изключително строг дистанционен контрол, без възможност за никаква почивка. За мен самият формат беше познат, тъй като преди една година се явявах на изпит за Европейска диплома по транс-езофагеална ехокардиография, който беше организиран по същия начин и отново беше сериозно предизвикателство. Вярвам, че този тип изпити са важни, от една страта за поддържане на знанията и наша собствена мотивация, но и като доказателство, че в България има специалисти на Европейско и световно ниво.
Аз работих година и половина в един от най-големите сърдечно-съдови центрове в Европа (OLV, Aalst) в Белгия. Там специализирах и се обучавах в сферата, която е най-интересна за мен, а именно високоспециализирана сърдечно-съдова образна диагностика – трансезофагеална ехокардиография, компютър томография и магнитен резонанс на сърце. При приключването на въпросната програма за обучение, имах възможността да продължа развитието си в чужбина, но избрах да се върна в България. Работата и животът в чужбина носят не само професионално усъвършенстване, но и невероятен житейски опит. Това е нещо, което веднъж придобито, никой не може да ти отнеме. От друга страна, вярвам, че за лекарската професия няма ограничение за мястото на практикуване. Можеш да бъдеш полезен и значим във всяка точка по света. Аз съм родена и учила в София, работих в Белгия, но ето, че в момента работя в Русе и вярвам, че с колегите вършим истински значима работа, помагайки в един регион, където медицинската помощ е по-трудно достъпна.