Все по-често онкологичните заболявания се откриват в ранен стадий, което се отразява на по-голямата продължителност на живот на тези пациенти, коментира по повод Световния ден за борба с рака управителят на Комплексния онкологичен център-Русе д-р Камен Кожухаров.
От 2020 г. досега ранната откриваемост се е увеличила с 10 %, което опровергава очакванията на лекарите за повече закъснели с диагностиката заради ковида. Дори напротив, може би ще се окаже, че заради пандемията повече пациенти са търсили медицинска помощ и покрай това са били диагностицирани и с онкозаболяване в ранен стадий.
Допълнително значение имат програмите за профилактика, които се финансират от Здравната каса и от различни организации. Според д-р Кожухаров страхът от диагнозата е разбираем, но колкото по-рано се открие болестта, толкова по-рано ще се лекува и има шанс да се оздравее.
В КОЦ-Русе са регистрирани 22 000 души с онкозаболявания. При жените водещ е ракът на гърдата, а при мъжете – ракът на белия дроб. Именно при него има повишена ранна откриваемост заради изследванията покрай ковид.
При жените с рак на гърдата процентът на ранно диагностициране е 71%. Това е лечим рак, който има много методи за лечение заради напредъка в онкологията. През 2020 г. са били открити рано 158 жени, а през 2024 г. – 122.
При мъжете рак на белия дроб е диагностициран рано при 14 души през 2020 г., а през 2024 г. – при 26 души.
КОЦ-Русе не страда от липса на лекарства, както се случва при други диспансери. В Русе дори гледат, когато излязат нови лекарства, да направят тръжна процедура и да ги закупят, защото пациентите ги търсят.
Лекарите в КОЦ-Русе участват активно и в клиничните проучвания. „Понякога те са шанс за някои от пациентите. Човек, докато е жив, винаги може да стане чудо“, казва д-р Кожухаров.
Предстои КОЦ-Русе да обнови и техниката си, като смени стария гама апарат с нов, за да провежда метоболитни терапии.