Комисия от Русе и Гюргево обсъди как да спре инсинератора, събира се и Общественият еко съвет

На 20 септември (сряда) от 17:30 ч. в зала „Свети Георги“ на Община Русе ще се проведе следващото заседание на Обществения съвет по околна среда.

Дневният ред включва обсъждане на инвестиционното предложение на румънската компания SC FRIENDLY WASTE ROMANIA SRL за изграждане на инсинератор за болнични отпадъци в съседно Гюргево.

Общественият съвет по околна среда е консултативен орган, който стимулира гражданското участие и дава възможност на русенци да реализират дейности и да излизат с официални предложения към кмета на Община Русе, свързани с опазването на околната среда.

А днес се състоя първото заседание на съвместната комисия между общинските съвети на Русе и Гюргево, на което се обсъдиха възможностите за предотвратяване реализацията на проекта за изграждане на инсинeрaтор за болнични отпадъци в Гюргево. Взето бе решение да се подготви обща декларация от двата местни парламента, която да бъде изпратена до президентите на България и Румъния и до депутатите, представящи местното население.

Освен съветници, на срещата присъстваха кметът на Русе Пенчо Милков, кметът на Гюргево Адриан Ангелеску и неговите заместници Мариян Дамян и Йонел Мускалу, председателят на Общински съвет Русе Иво Пазарджиев, председателят на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева, директорът на дирекция „Екология и транспорт“ в Община Русе проф. Любомир Владимиров и експерт в областта на трансграничното сътрудничество.

„Гражданите от двете страни на Дунава твърдо не желаем такова производство. Искаме местното население на Русе и Гюргево да бъде допуснато да се включи в обществено обсъждане по проекта за инсинератора. Само преди няколко години имахме случай, в който заради отрицателното обществено мнение при такова обсъждане успяхме да предотвратим едно потенциално опасно производство, което иначе разполагаше с необходимите документи“, отбеляза кметът Пенчо Милков. Той припомни, че е изпратил отрицателното общинско становище и подписките на гражданите до екоминистерствата на двете страни. Днес се подготвя и поредното писмо към народните представители за законодателни промени, включващи по-чести замервания на въздуха и предвиждане на норми и санкции при изпускане на неприятни миризми от производствата.

Ангелеску подчерта, че в Гюргево са разчитали на съществувалата до април т.г. забрана за изграждане на подобни производства близо до жилищни райони. Опасенията им нарастват с падането ѝ и преди месец  съветниците там гласуваха тя да бъде възстановена, като призоваха за подкрепа депутатите и сенаторите.

„Всички в тази стая се противопоставяме. Хората също. Въпросът е в законността на този проект“, заяви той и допълни, че за момента няма изготвен анализ на въздействието на инсинератора върху здравето на хората и качеството на въздуха, въпреки че това е било едно от условията за издаване на разрешително от здравните институции в Гюргево.

Проектът е предвиден да се реализира на територията на община Митрени, Кълъраш, но след първоначалното одобрение на съветниците населението също отказва. Тогава се взима решение за преместването му в Гюргево и когато от общината изискват документите за строителството, се оказва, че земята вече е купена от инвеститора в мандата на предходния кмет.

Председателят на Общински съвет Русе Иво Пазарджиев отбеляза задоволство от това колко млади хора са излезли на протеста в Гюргево в събота и предложи за активизирането на още младежи в двата града и достигане на темата и до тях да се организира съвместна футболна среща, за да заеме обществото още по-категорична позиция по въпроса.

Exit mobile version