Какво си казаха екоминистърът и гражданите на Русе за чистотата на въздуха /ВИДЕО/

Близо три часа продължи снощи срещата между министъра на околната среда и водите Юлиян Попов и гражданите на Русе, посветена на проблемите с чистотата на въздуха /във видеото може да видите разширен запис/. Целта на посещението на министър Попов бе заедно с местната власт и другите държавни институции да се търси решение, за да се гарантира чиста околна среда за живота и здравето на жителите на града.

Най-фрапиращо бе изказването на арх. Драгомир Стоянов, който обясни че „Линамар“ всъщност нямат работещи филтри. Той е проектант на инсталацията, която след закупуването на завода на „Монтюпе“ от „Линамар“ е била възложена на русенска фирма. Направените инсталации по думите му са изпълнени с неподходящи материали и нямат нужния ефект. Инсталацията не е приета с акт 16 и вече 5 години работи със 72-часова проба. Министър Попов коментира, че това е от компетенциите на ДНСК, но поиска да му се изпрати официално тази информация.

Председателят на сдружение „Дишай, Русе“ Ростислав Кандиларов заяви, че е необходимо изготвяне на анализ на текущото състояние на въздуха в Русе и повишаване експертния капацитет и техника на Регионалната инспекция по околната среда и водите и Изпълнителната агенция по околна среда. Иска се също обновяване на инструментариума и назначаване на специалисти по индустриална химия, осъвременяване на законодателството в областта на опазването на околната среда, контрола и административно-наказателната отговорност на предприятията замърсители. Нужни са промени в комплексните разрешителни, да има съвместна работа на институциите, както и да се промени политиката за многократни предписания на РИОСВ и да се премине към налагането на ефективни и строги санкции на предприятията замърсители.

Владислава Гарвалова – един от организаторите на протести за чист въздух в Русе, заяви, че през септември градът е обгазяван всекидневно, а след работното време на институциите „в предприятията настъпва анархия“.

„Ние отдавна работим по казуса Русе и отдавна сме поели ангажимент, и сега просто ги препотвърждаваме. Един от основните ангажименти на нашата работа е върху законодателството и нормативна база въобще за справяне с миризмите. По този повод е сформирана работна група с 40 души от различни институции. Целта ни е тя да е готова с анализите през идния месец, за да предложим промени в законодателството по отношение на миризмите“, каза министър Попов.

По думите му това е изключително комплексен въпрос, който изисква анализ на опита на много държави, защото няма европейско законодателство или нормативи в тази посока.

Министър Попов се ангажира и с по-сериозен анализ на състоянието на въздуха, на източниците, на проблемите, които са се натрупали, за да има ясна основа.

Много бих искал да инициираме с други институции и анализ на заболяванията в Русе. Дали те имат значително отклонение, отколкото среднонационалните. В какво се състоят тези отклонения, каза още министърът.

Той заяви, че се ангажира да има много по-активна връзка и постоянен диалог с русенци по съвсем конкретни въпроси. Пое и ангажимент към запитвания на граждани след техни писмени сигнали да се извършат проверки в дадени предприятия, в които те смятат, че има незаконни дейности – например неработещи инсталации за пречистване на въздуха.

Exit mobile version