Излязоха подробности около имотните измами в Русе и ролята на полицая

Окръжен съд – Русе  остави за постоянно в ареста двама от задържаните за имотни измами в Русе – А.Т.Д. на 48 години и  Д.С.В на 43 години. По-лека мярка – домашен арест, получи полицейският инспектор от РУ-Две могили Д.Д.Г на 47 години.

Както Русе Медиа писа, тримата са привлечени като обвиняеми по четири обвинения – за участие в организирана престъпна група, измами, реализирани от няколко лица, сговорили се предварително, при които са нанесени вреди в големи размери, укриване и унищожаване на чужди частни документи, използване на неистински официални документи.

В съдебната зала бе посочено, че задържаните А. Т. Д. и Д. С. В. са събирали информация за самотно живеещи хора и са създали механизъм за присвояване и продажба на техните имоти след смъртта им.
47-годишният полицейски инспектор от участъка в Иваново към Районното управление в Две могили Д. Д. Г. е обвинен, че срещу заплащане е изнасял данни от информационните масиви на МВР за починали собственици на имоти. Предоставена беше и експертна справка със снимки от неговия мобилен телефон на такива данни от автоматизираната информационна система БДС, препращани на друг от обвиняемите – Д. С. В. Изтъкнато бе, че ако остане на свобода той може да се укрие, да продължи да използва информация от МВР с користни цели и за да въздейства на разследването.

Защитата му посочи, че няма никакви доказателства, затова че полицаят е съзнавал за какво са използвани данните, които той е предоставял на Д. С. В. Адвокатът посочи още, че Д. Д. Г. не е познавал третия обвиняем А. Т. Д. и не е получавал дори и стотинка от когото и да е за споделената информация. Няма и нито едно дисциплинарно наказание за 22-годишната си служба на МВР до момента и дори е получавал награди. Съдът сметна, че той ясно е съзнавал причините, поради които е споделял служебна информация, но на този етап няма достатъчно основания да му наложи най-тежката мярка за неотклонение и определи „домашен арест“.

Прокурор Пламен Петков заяви, че 48-годишният механизатор А. Т. Д. е автор на подправеното ръкописно завещание, използвано при една от измамите. Смятан е и за основен организатор на групата. Освен това стана ясно, че има и 6 присъди за сходни престъпления. Бе отчетено, че ако остане на свобода, той може да се укрие или да въздейства на свидетели и обвиняеми. Съдът не се съобрази с искането за „домашен арест“, за да може механизаторът да полага грижи за детето си, и постанови постоянна мярка „задържане под стража“.

Защитата на 43-годишния Д. С. В. заяви, че той дори се е завърнал от друго населено място, където е бил във връзка със служебен ангажимент, за да се яви доброволно след връчена призовка и няма опасност да се укрие. Предоставената от прокуратурата експертиза за споделяни данни от информационните масиви на МВР с него бе определена като неотносима към предмета на делото. Изтъкнато беше, че няма неоспорими доказателства, че полицейският инспектор е изпращал въпросната информация точно на мобилния телефон на Д. С. В.

От прокуратурата обаче увериха, че има доказателства за честа негова кореспонденция с обвиняемия полицейски инспектор и с други негови колеги, именно за събиране на подобна информация с престъпна цел. Съдът определи поисканата от обвинението мярка за неотклонение „задържане под стража“ за основателна и го остави в ареста.

Определенията на Окръжен съд – Русе подлежат на обжалване или протестиране в тридневен срок.

Exit mobile version